Vasárnap éjjel újra a Los Angeles-i Dolby Színházra figyel a világ: idén 89. alkalommal adják át az Oscar-díjakat. 2002 óta gördül itt ki a vörös szőnyeg, de korábban hol izgulhattak a filmvilág nagyjai? A mai posztban a Oscar-gála helyszíneket gyűjtöttem össze: 1929-től napjainkig.
További izgalmas, utazással kapcsolatos tartalomért kövess a Facebookon!
Az első, 1929-es Oscar-díjat a Hollywood Roosevelt Hotelben vehették át a díjazottak. Ez Los Angeles legrégibb, ma is működő szállodája, számtalan híresség, köztük Montgomery Clift, Errol Flynn, Marilyn Monroe, Charlie Chaplin, Clarck Gable, Ernest Hemingway, Prince, Angelina Jolie és Brad Pritt is megszállt is. A 12 szintes szállodában 300 szoba és 63 lakosztály van. Utóbbiak közül a leghíresebb az a háromszintes, közel 300 négyzetméteres lakosztály, ahol Clarck Gable és Carole Lombard lakott mindössze 5 dollár/éjszaka áron (összehasonlításképpen: 2017-ben 6 000 USD/éj + adók áron foglalható).
1930-43 között két szálloda között váltakozott a gála helyszíne. A Biltmore Hotel valaha az Egyesült Államok nyugati részének legnagyobb hotele volt. A megnyitáskor 1 500 szoba várta a vendégeket, egy átrendezés miatt napjainkban "mindössze" 683. A freskókkal, márvánnyal, famennyezettel és kristálycsillárokkal ékesített luxusszálloda 8 alkalommal adott otthont a díjátadónak. Ezen kívül számtalan filmben is szerepelt: láthattuk a Szellemirtókban, az Ocean's 11-ben, Az olasz melóban és a Pókemberben is.
Az Ambassador Hotelben 6x adták át az Oscart; a híres szállodában 7 amerikai elnök is lakott, a night club pedig a szálloda fénykorában hírességek kedvelt szórakozóhelye volt. Itt is sok filmet forgattak, mi leginkább a Micsoda nő! díszleteként ismerhetjük. Szomorú eseményről is híres-hírhedt: itt lőtték le Robert F. Kennedy szenátort. A szálloda 1989-ben bezárt, ekkortól filmforgatásokon kívül csak zártkörű eseményeknek adott otthont. 2005-ben teljesen lerombolták, helyén iskola épült, mely az itt meggyilkolt szenátor nevét viseli.
A Chinese Theater nem csak fontos premiereknek ad otthont: az Oscar-gála 3x kapott itt helyet. A Hollywood Boulevard ikonikus épülete 1927 óta áll itt: napjaikban 923 székes IMAX-mozi található benne. A mozi előtti udvaron régóta óta gyűlik a sztárok cementbe öntött kéz- vagy lábnyoma, aláírása.
1947-ben, '48-ban, valamint 1988-2001 között a 6 300 férőhelyes, mór stílusú Shrine Auditoriumban adták az arany szobrocskát. Népszerű rendezvényhelyszín - 1926-os megnyitása óta több díjátadó, számtalan koncert és neves esemény otthona volt.
Alexander Pantages impresszárió saját színháza, a Pantages Theatre 1930-ban nyitotta meg kapuit: eleinte vaudeville-darabokat játszottak benne, később - az igényeknek megfelelve - mozi lett belőle. 1977-ben egy hónapra bezárták, és ismét klasszikus színházként nyitott újra. Napjainkban Hollywood kedvelt musicalszínháza, ahol 1949-59 között rendezték az Oscar-gálákat.
A Santa Monica Civic Auditorium 3 000 főt képes befogadni, teljes alapterülete 2 500 négyzetméter - az 1958-as megnyitáskor ez volt Los Angeles második legnagyobb koncertterme. Hidraulikus rendszere lehetővé teszi, hogy a nagyterem padlózatát lépcsőzetesre vagy vízszintesre állítsák, függően attól, hogy táncolni vagy ülni szeretne a nagyérdemű. Számtalan koncertnek adott már otthont, állandó otthona Santa Monica Symphony Orchestra előadásainak. A díjátadókat 1961-67 között rendezték itt. Bezárása, lebontása többször felmerült, de egyelőre nyitva áll, és kiállításoknak, filmforgatásoknak, privát rendezvényeknek ad otthont.
A Los Angeles Music Center egyik épülete a Dorothy Chandler Pavilion, mely 1969-87 között folyamatosan, majd 1990-99 között még 5 alkalmmal adott otthont az Oscar-gáláknak. Az ötszintes, gazdagon díszített nézőtéren összesen 3 156 férőhely van. Különleges éke az a három kristálycsillár, melyet egyenként 24 000 darab, kézzel csiszolt kristály díszít. A terem 1964-es nyitóhangversenyén Zubin Mehta vezényelt, jelenleg a Los Angeles Opera otthona.
2002 óta ugyanott: a Dolby, korábban Kodak Theatre székeiben ülve izgulhatnak a jelöltek, hogy vajon ők mondhatják-e a köszönőbeszédet. Az Egyesült Államok egyik legnagyobb színpada található itt: 34 méter széles és 18 méter mély, a nézőtéren az ülőhelyek száma 3 332. Az előcsarnok oszlopain a legjobb film díját elnyerő filmcímek sorakoznak, és a szabad helyek 2071-ig lesznek elegendőek. Köszönhetően a színház névadójának, az előadóteremben ülve a legújabb, legmodernebb hangtechnikát élvezhetjük.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.