A karantén alatt kezdtünk el gyakrabban túrázni a gyerekekkel, de utána sem hagytuk abba (korábbi túraajánlók itt és itt). Az egyik túra hozza a másikat: a már megmászott hegycsúcsról látunk egy újabb megmászandót, és így tovább. A mai posztban két túrát hoztam: mindkettő Márianosztráról indul, mindkettőben több hegyet is meg kell mászni, de egyik sem különösebben kimerítő. És ami a legfontosabb: mindkétszer olyan panoráma tárul elénk a hegytetőről, hogy bármikor újra megtennénk az odavezető utat!
Márianosztra a Börzsöny délnyugati részén található. A települést már a 13. században említik oklevelek. 1352-ben, hadjáratai után Nagy Lajos királyunk alapított itt kolostort, majd építetett hozzá kegytemplomot. A török idők hanyatlása után a templomot a 18. század elején építették újjá, ekkor nyerte el mai formáját, de az eredeti gótikus templomrész is megmaradt. A kolostor a pálos rend feloszlatása után egy ideig üresen állt, majd kórház, később női börtön lett belőle. A kegytemplom 2012-ben bazilika minor rangot kapott.
Első túránk első hegycsúcsa a 313 méter magas Zuvári-hegy, melyet kb. 3 km után érünk el - a 100 méternyi szintemelkedés nagyobbik részét az utolsó kilométeren kell megmásznunk. Itt állt valaha Ódamásd vára, melynek köveit a feljegyzések szerint a márianosztrai kolostor építéséhez hordták el. A vár egykoron háromszoros védelemmel, a kőfalak körül kettős árok-és sáncrendszerrel rendelkezett. Ennek nyomait ma már nehezen találjuk meg a bozótosban, de mindenképpen érdemes megmászni a hegyet, mert a kilátás így is gyönyörű.
Zuvártól meredek lejtő vezet tovább, ahol eleinte igen lassan és óvatosan tudunk csak haladni. Az intenzív ereszkedés után újra emelkedő következik, hiszen a túra legmagasabb pontja, a Galla-tető, 453 méter magas. Az utolsó szakaszon alig 500 méter alatt kell 70 m szintkülönbséget leküzdeni. Amint felérünk biztosan elfeledjük a nehézségeket: elénk tárul a Dunakanyar, Márianosztra és Zebegény páratlan látképe. Érdemes itt hosszabb pihenőt tartani és alaposan megcsodálni a látványt. 6,5 km van még hátra a túrából (12,9 km a teljes táv), jobbára lejtős, könnyű terep következik Márianosztráig.
A túra részletes leírása itt található:
Az első túra utolsó szakaszán sétálva láttuk meg a következő meghódítandó csúcsokat. A két kirándulás közben ugyan eltelt némi idő (az esős június nem kedvezett a túrázásnak), de csak eljött a nap, amikor újra Márianosztra felé indultunk. A túra hossza szinte ugyanaz, mint az előzőnek, de most három csúcs is várt ránk. A szintemelkedés jelentős részét az első szakaszon kell leküzdeni: az 539 méter magas Nagy-Kopasz nevéhez illően tar csúcsára 3 km után érünk fel. Újabb szögből tárul elénk a Dunakanyar látványa, mellyel úgy tűnik mi nem nagyon tudunk betelni. A hegycsúcson található kereszt alatt ücsörögve csodáljuk (és fotózzuk minden szögből) a kilátást. Az 585 méter magas Só-hegy a következő meghódítandó pont - és őszintén meglepődünk, amikor felfedezzük: innen bizony az esztergomi Bazilika kupolája is tisztán látható. A Nagy-Sas-hegy 609 méteres csúcsa a mai túra legmagasabb pontja, melyet kicsivel 6 km megtétele előtt érünk el. Sajnos a sűrű növényzet miatt a kilátás nem olyan látványos, mint az előző hegyekről, de sebaj: az erdő és a természet szépsége ezért is kárpótol. A szintemelkedést javát pedig már le is tudtuk. Nagyirtáspusztán keresztül vezet vissza az út, keresztezve az erdei kisvasút vonalát, ez a szakasz szinte végig lejtős. Enni-inni lehet Nagyirtáspusztán, a Szent Orbán erdei hotelben, ahol az árak Budapest belvárosának legjobb helyeit idézik, vagy a kisvasút nagyirtáspusztai végállomásán, ahol szűkebb a kínálat, de nem kisebb a vendégszeretet. Sajnos kutat sehol sem találtunk útközben, úgyhogy a kulacsokat is a vasútállomáson töltöttük meg.
A túra részletes leírása itt található:
Távolság Budapesttől: kb 65 km
Parkolás: Márianosztra faluközpontban lehetséges
Vízvételi lehetőség: Márianosztra, a posta előtt, illetve Nagyirtáspuszta vasútállomás
Nehézség: közepes (11 és 8 éves, jó állóképességű gyerekekkel tesztelve)
A posztban található képek a szerző tulajdonát képezik, azok további felhasználása csak a szerző engedélyével lehetséges.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.