Az idei teljes napfogyatkozás látványáért sokan utaztak el a Feröer-szigetekre; sajnos pechük volt, hiszen a felhős ég miatt a legszebb látványról lemaradtak. Megértem azokat, akik pénzt és időt nem kímélve erednek a teljes napfogyatkozások nyomába: az 1999-es napfogyatkozás látványa nekem is örökre szóló élmény volt (beleértve a Siófok-Budapest vonatutat is utána :)) Ha valaki szeretne teljes napfogyatkozást látni, utaznia kell, mégpedig messzire: Európából legközelebb 2026-ban lesz látható teljes napfogyatkozás. Ja és igen fiatalnak kell lennie annak, aki belföldről szeretné megcsodálni a látványt: Magyarországról legközelebb 2075. július 13-án lesz megfigyelhető gyűrűs napfogyatkozás.
A továbbra kattintve egy kis segítség azoknak, akik nem restek útra kelni a csodáért: a következő 5 év teljes és gyűrűs napfogyatkozásait soroltam fel a mai posztban.
A következő teljes napfogyatkozásra már egy évet sem kell várni: 2016. március 9-én (vagy 8-án, attól függően, hogy a dátumválasztó melyik oldalán állunk) Indonéziában és a Csendes-óceán térségében 4 perc 9 másodpercre lesz sötét fényes nappal. A látványért Szumátra, Borneó és Szulavézi (aka Celebesz) szigetére érdemes elutazni, lsd térkép (pirossal jelölve a totalitás zónája):
Aki 2016. szeptember 1-én nem megy iskolába, az Közép-Afrikából és Madagaszkárból 3 perc 6 mp-ig láthat (természetesen jó idő esetén) egy szép gyűrűs napfogyatkozást.
2017. február 26-án újabb gyűrűs napfogyatkozást figyelhet meg az, aki éppen akkor Amerika legdélibb csücskén, Patagóniában, vagy Afrika déli részén tartózkodik (esetleg az Atlanti-óceánon hajózik)
Az Egyesült Államok nagy részéről látható lesz a 2017. augusztus 21-i teljes napfogyatkozás. A totalitás a leghosszabb ideig a Kentucky állambeli Hopkinsville városában fog tartani: itt 2 perc 40 mp-ig lesz nappal sötétség.
Az ezután következő teljes napfogyatkozásra majdnem két évet kell majd várni; 2019. július 2-án Amerika déli része, Chile és Argentína várhatja a napfogyatkozás-turistákat!
De ugyanebben az évben karácsonykor, egy újabb, ezúttal gyűrűs napfogyatkozás is lesz: Szaúd-Arábiába, Indiába, Indonéziába, Sri Lankára vagy Guamra kell annak elrepülnie, aki bejglievés helyett (vagy közben) ilyesfajta csillagászati élményekre is vágyik. (2019. december 26. a dátum!)
A 2020. június 21-i gyűrűs napfogyatkozás Közép-Afrika és Ázsia nagy részéről (többek között Kongó, Etiópia, India és Kína területéről is) lesz megfigyelhető. Szigorúan idegenforgalmász-szemmel: a muscati repülőjáratok és szállodák készülhetnek a turistarohamra!
2020-ben lesz még egy teljes napfogyatkozás is, mely december 14-én Chile és Argentína területéről lesz látható.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.