Ahogy ígértem, itt is van a belföldi úti cél ajánló első része; ebben a sorozatban olyan itthoni településeket fogok ajánlani, melyek tavaly nem voltak a legnépszerűbb 10 úti cél között. Elsőként a vizek városát, Tatát ismerhetitek meg.
Tata Budapesttől 70 km-re található, az M1-es autópályán mintegy 1 óra alatt könnyedén elérhető a fővárosból. Kedves kisváros sok látnivalóval; több tava és számtalan forrása is van ezért is nevezik vizek városának.
A város legismertebb látványossága az Öreg-tó partján lévő renenszánsz stílusú vár, mely valaha Zsigmond és Mátyás király vadászkastélya volt. Mellette a barokk stílusú Eszterházy-kastély található: itt írta alá Ferenc császár a napóleoni háborúkat lezáró schönbrunni békét. Közöttük áll a tóparton az a híres platán, mely az év fája lett Magyarországon, és mely lehet akár az év fája Európában is - már persze, ha elegen szavaznak rá! Innen nem messze fekszik a szebb napokat látott lovarda, fölötte, a dombtetőn áll a város gimnáziuma. Barokk stílusú épületek övezik a Kossuth teret: a kéttornyú templom messziről látható, de itt áll a Városháza is. Érdemes egy pillantást vetni a város és a környék panorámájára az egykori sörétgyár tornyából, a Fellner Jakab kilátóból (már volt róla szó a blogon), vagy akár a Kálvária-dombról. A város régi malmai közül már csak pár látható (Cifra, Pötörke) de ezek is kötelező elemei a városnéző sétának. Ahogy nem szabad kihagyni a tóvárosi részen található Angolparkot sem: a Cseke-tó partján romantikus műromok, kis patakon átívelő kőhíd, "Kiskastély", szabadtéri színpad, és a ma már rendezvényházként funkcionáló egykori Pálmaház várja a látogatókat. Esküvői fotózások kedvenc díszlete: nem véletlenül.
Zöld turisták, természetkedvelők paradicsoma: az Öreg-tó védett terület, ahol számtalan vízimadár telel át. A közeli bányák bezárásával visszatértek a Fényes-források vizei is - idéntől már tanösvénye is látogatható. Az Agostyáni Arborétum mindössze 8 km-re fekszik Tatától, ahol számtalan gyönyörű fafajta között lehet kellemes sétát tenni. És persze a közeli Gerecse és Vértes erdei túrázásra és kirándulásra, bringázásra kiválóan alkalmas a tavalyelőtt átadott Áltar-ér menti kerékpárút - az ide érkező ökoturisták kiszolgálására (is) szolgál az idén megnyílt Ökoturisztikai Központ. Lehet hajózni a tavon, elektromos kisvonattal bejárni a várost, van kalandpark, sőt golfpálya is! A reggeli/esti futásra ideális terep valamelyik tópart - itt egy futó sem magányos ;)
Strandolni, fürdőzni szabad ugyan a tóban is, de érdemes kipróbálni a Fényes-fürdőt, esetleg a tatabányai Gyémánt fürdőt, vagy a komáromi strandot. Komárom amúgy is megér egy egész napot is akár: a strandolás előtt/után a Monostori erőd falai között lehet történelmi hangulatba kerülni. Ez is egy olyan programlehetőség, ami garantálja, hogy egy hosszú hétvégén sem unatkozik az ideutazó - mert akinek Tata látványosságai nem elegendőek egy hosszú hétvégére, az a környéken még bőven találhat programot, néznivalót. Borkóstolásra hív a neszmélyi Hilltop borászat, gőzhajókat láthatunk a hajóskanzenben, őskori leletéről híres a szomszédos Vértesszőlős, Turul-madaráról Tatabánya; Majkon a kamalduli szerzetesek kolostora és a bányamúzeum, Várgesztesen a vár csalogatja a turistákat.
Program is van bőven: májusban a török kort lehet megidézni a Tatai Patarán, június utolsó hétvégéjén rendezik meg a Víz, Zene Virág-fesztivált, augusztus első hétvégéje hagyományosan a búcsú, a Porcinkula és a Minimarathon hétvégéje, novemberben a Vadlúd-sokadalom miatt érkeznek itt madárkedvelők.
A szállások között többféle kategória is megtalálható: kiadó ház, apartman, panzió, három- vagy négycsillagos szálloda is van a városban. Éttermet, cukrászdát, kávézót sem nehéz találni!
További információk itt: www.visittata.com vagy www.tataivaroskapu.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
talos 2015.02.07. 12:21:09
Hhajni 2017.08.31. 14:22:46
A schönbrunni béke vagy más néven bécsi béke (1809. október 14.) a Schönbrunnban aláírt békeszerződés. A békét azután írták alá, hogy Ausztria elsietett Napóleon-ellenes háborúja, az ötödik koalíciós háború, a várt porosz segítség elmaradása miatt a wagrami csatavesztéssel elbukott.
Szóval attól schönbrunni, mert ott írták alá!
DonnaQ · http://vojazs.blog.hu/ 2017.08.31. 20:07:47
DonnaQ · http://vojazs.blog.hu/ 2017.08.31. 20:10:14
hu.wikipedia.org/wiki/Esterh%C3%A1zy-kast%C3%A9ly_(Tata)