....avagy családi nyaralás a szlovén tengerparton 2.0
2019 után idén újra Szlovénia lett a családi nyaralás helyszíne. Visszaolvastam a két évvel ezelőtti posztot a témában, és igyekeztem most csak a változásokra koncentrálni. Érdemes a teljes képhez újraolvasni azt a posztot is!
Strandok: 3+1
Portoroz: A portorozi strand még annál is zajosabb volt, mint két éve (esetleg a covid alatti bezártság miatt mi lettünk érzékenyebbek). Kisebb-nagyobb hordozható hangszórókból szólt a zene szinte folyamatosan, természetesen mindenkinél más. Meglepő változás, hogy nincs minden bérelhető napernyőn mini-széf, csak a homokos részen áll rendelkezésre ilyen típus. Nálunk azonban továbbra is a füves terület volt a nyerő, így bíztunk abban, hogy törölköző alatt őrzött telefonnak és pénznek nem kél lába (szerencsére nem kellett csalódnunk). A napernyő bérlése idén 8 EUR/nap, ebben már az egész napi korlátlan mosdóhasználat is benne van. A mosdó (mely egyedül ezen a strandon fizetős) továbbra is a legpiszkosabb mind közül.
Fiesa: Ezen a strandon nem lehet (annyit) ugrálni, mint Portorozban, mégis Fiesa kristálytiszta vize vonzotta leginkább a gyerekeket. Békatalpakat felcsatolva gyorsabb volt a kiúszás a mély vízhez, a vízálló fényképezővel pedig megindult a halak üldözése és egymás fotózása. Fiesára eljuthatunk Piranon keresztül busszal és gyalog, vagy autóval is: a buszjegy négyünknek oda-vissza majdnem ugyanannyi, mint az egész napos parkolás, de jó tudni, hogy korán kell érkezni a szabad helyekhez. Meg azt is, hogy a buszon CSAK kártyával lehet fizetni a jegyet.
Strunjan: A számomra legkedvesebb strand, ahol ugyan mintha nagyobb lett volna a népsűrűség, mint 2 éve, és az étteremnél bizony sokszor nehéz volt szabad asztalt és pincért fogni, de az árnyas fák alatt még mindig itt lehet legjobban pihenni. A vízi játszótér már nincsen itt, de az úszó stégekről ugrálás továbbra is jó móka. A gyerekek kicsit nagyobbak és sokkal gyorsabbak, mint két éve, ezért aztán a távolság is könnyebben legyőzhetőnek bizonyult - továbbra is gyalog jártunk át Portorozból.
Mesecev Zaliv: Új partszakaszt is kipróbáltunk, a Mesecev Zaliv (Hold-öböl) Strunjantól rövid sétával érhető el. A strand melletti szállodánál a 2-es turistajelzést kell megkeresni (a túra pontos leírása itt >>>). A sétaút egyik irányból olajfaligetek és kertek között vezet, a másik oldalon fenyvesekben halad az út. A meredek sziklafalon lépcsősen kialakított ösvény vezet lefelé a köves-sziklás partra. Napozni itt nincs sok hely, és ami van az sem túl kényelmes a kövek miatt, de ha valaki Strunjanon pihen, akkor érdemes ide elsétálni, és a kristálytiszta vízben sziklától szikláig úszkálni, élvezni az Adriai-tenger kékjébe zuhanó fehér sziklafalak látványát. A sziklafalak tetejéről különlegesen szép a panoráma, tiszta időben Olaszország partjai vagy akár a Triglav csúcsai is jól láthatóak. Jó tudni, hogy itt semmilyen kiépített infrastruktúra (mosdó stb.) nincsen!
Mesecev Zaliv - kilátás a sziklafal tetejéről
A környék strandjairól itt tájékozódhatsz >>>:
Városlátogatás
Mivel két éve bejártuk Pirant és Izolát is, és mert a városnézés nagy melegben nem annyira kellemes, most csak Koperbe látogattunk el. Koper, vagy olaszul Capodistrira a szlovén tengerpart legnagyobb városa, közel 1 500 évnyi kalandos történelemmel. A várost római telepesek alapították, volt velencei fennhatóság alatt, az első világháború végéig az Osztrák Császárság, illetve Osztrák-Magyar Monarchia, majd az Olasz Királyság része. 1954 után Jugoszláviához került. A mediterrán városka épületei, akár csak a szlovén tengerparti városok mindegyike, erősen velencei stílusjegyeket mutat. Nevezetes épületei a velencei gótikus stílusú Prétori palota és az eredetileg román stílusban épült katedrális. A híres épületek mellett érdemes azonban csak úgy céltalanul sétálgatni a város keskeny kis sikátorain, kellemes terein, elmerülni a mediterrán hangulatban. Aki megéhezik, a tengerparti sétányon több étterem és kávézó közül is válogathat. Koperben található Szlovénia egyetlen teherkikötője, mely egyúttal Közép-Európa áruforgalmának legfontosabb tengeri kapuja is: a hatalmas hajókra is érdemes egy pillantást vetni.
Evés-ivás:
Fritolin, Fritolin és mindig csak Fritolin: ha a portorozi strandon töltöttük a napot, akkor kötelezően a két éve megszokott halas helyünkön ettünk, és szerencsére idén sem kellett csalódnunk benne. Aki friss tengeri halat vagy egyéb tengeri herkentyűt enne, itt biztosra mehet.
Kávézni azonban új helyet választottunk: a tengerparti főutcán található Opera kávézóban találtunk finom kávét és fagyit. A sütiket nem teszteltük, így azokról véleményt nem tudok mondani.
Szállás
Nem ugyanott, de ugyanabban az utcában választottunk apartmant, ahol 2 éve is laktunk, a központi strand innen kb. 5 perc sétával érhető el. A Tatjana’s Guesthouse néven szereplő nyaralóban három kiadó apartman található, mi ezek közül a földszinti, két hálószobást vettük ki. Tiszta és tágas apartman, mindkét hálószobában egy francia- és egy egyszemélyes ággyal, rengeteg pakolóhellyel. A fürdőszobában kád és zuhanyzó is rendelkezésre áll. Két terasz is tartozik az apartmanhoz, az egyik napos és tengerre néző, a másik árnyas és reggelizésre alkalmasabb. Árnyékos, de szűkös parkoló is tartozik a házhoz.
Ami nem tetszett: a közös helyiségek elrendezése nem túl kényelmes (az étkezőből konkréten kitettünk két széket a teraszra, hogy elférjünk). A konyhában van két hűtő, de nincs se sütő, se mikró. Egyébként tányér, edény, pohár evőeszköz van bőven, de konyhai konnektor pl. csak egy, így a kenyérpirító és a vízforraló nem működtethető egyszerre (persze így érthető, hogy mikrosütő miért nincs...). A konnektorok állapota amúgy is hagy kívánnivalót maga után (szerintem nem túl biztonságosak). Jó tudni, hogy a szállás egészen közel található a szabadtéri színpadhoz, ahol a 10 ott töltött estéből 8x volt koncert…. aki aludni is szeretne nyaralás alatt, annak nem javaslom! Tény azonban, hogy kifejezetten kedvező áron foglaltuk le az apartmant.
A képek a szerző tulajdonát képezik, felhasználásuk nem engedélyezett!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.