Éppen 500 éve, 1519. augusztus 15-én alapította meg Panamavárost Pedro Arias de Ávila, spanyol hódító. A város lett a bázisa a perui hódításoknak, majd az onnan induló kereskedelmi hajóknak. Fontos kikötő- és kereskedővárossá vált. Ma Panama fővárosa, az ország politikai, közigazgatási, kereskedelmi és pénzügyi központja, Panama legnagyobb városa.
Ha Panama, akkor Panama-kalap: az eredetileg ecuadori fejfedő Panama kikötőiből jutott el a világba, így kapta nevét. Panamázás - a kétes tisztaságú üzleteket a Panama-csatorna építése körüli bonyodalmak óta hívják így.
És ha már Panama-csatorna: a csatorna is augusztus 15-én nyílt meg. 1914-ben ezen a napon hajózott át rajta az első hajó, az SS Ancon. A csatorna az egész világ számára fontos, hiszen jelentősen megkönnyíti és lerövidíti az Amerika két partja közötti hajóutakat. Hogy mennyire fontos Panamának, azt jól jelzi, hogy az ország bevételének harmadát adja.
A 77,1 km hosszú csatorna építését Franciaország kezdte el, de az Egyesült Államok fejezte be. A csatorna a 20. század végéig volt az USA tulajdonában, 1999-ben lett (minden hozzá tartozó létesítménnyel) Panamáé.
Panamaváros kerületeinek és épületeinek stílusa pont olyan sokszínű és változatos, mint a város történelme: spanyol, francia, brit hatások keverednek a régi negyedekben, a modern városrészben pedig száznál is több felhőkarcoló tör az égbe.
Érdekel Panama? 9 kihagyhatatlan hely Panamában |
A Panama-csatorna felett három híd ível át. Az 1 654 méter hosszú Americas-hidat 1962-ben nyitották meg. A híd mindössze 10 méter széles, eredetileg 9 500 autó/nap forgalomra tervezték - 2004-ben 35 000 autó haladt át rajta. A hatalmas forgalomnövekedés újabb hidat tett szükségessé: a Centennial-hidat a csatorna átadásának 100. évfordulóján avatták, habár a forgalom csak bő egy évvel később indult meg rajta. Az 1 052 méter hosszú, 420 méter széles hídon 6 sávos autópálya halad át a csatorna vízszintje felett 80 méterrel, elegendő helyet adva így a hatalmas teherszállító hajóknak. És újabb híd épült, ezúttal az ország Atlanti-partvidékén, Colón városánál. Augusztus 2-án avatták fel a 4,6 km hosszú Atlantic-hidat, melynek 2, egyenként 210 méteres pilonja a vízsszint felett 75 méterrel tartja meg a hídpályát.
És hogy ne csak épületekről beszéljünk: a nyugati félteke második legnagyobb esőerdeje található Panamavárosban. Ez az egyetlen főváros, mely városhatáron belüli dzsungellel büszkélkedhet.
Szeretnéd tudni, hogyan ünnepli kerek születésnapját Panamaváros? Olvass róla itt >>> |
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.