Közeledik az év első hosszú hétvégéje, mely kiváló alkalom az utazásra, és biztosan sokan élnek is a lehetőséggel. Ha még nincs konkrét terved, és szeretnél megemlékezni a 170 éve történt forradalmi eseményekre is, akkor ez a poszt Neked szól. Az 1848-as forradalom és szabadságharc emlékhelyeit gyűjtöttem össze!
Március 15-e ikonikus helyszíne a Magyar Nemzeti Múzeum: a hagyomány szerint Petőfi itt szavalta el a Nemzeti Dalt, a múzeum dísztermében ülésezett az 1848-as országgyűlés felsőháza. Az ünnepi megemlékezések en túl is érdemes ellátogatni a Pollack Mihály által tervezett klasszicista épületbe és megnézni az ország történetét bemutató kiállításokat. Március 3-án és 16-án Forradalmi Hétköznapok címmel élő múzeum-színház a reformkor hangulatával várja a látogatókat!
Budán, a várban, a Táncsics Mihály utca 9. számú háznál kell egy pillanatra elidőzni: itt raboskodott Táncsics és Kossuth, emléktáblájuk a ház falán ma is látható. Az idén 100 éves Hadtörténeti Múzeumban van kiállítva - több más katonai emlék mellett - Damjanich János és Klapka György szablyája, valamint Kiss Ernő honvédtábornok szolgálati atillája is.
A Pákozdi Katonai Emlékhelyen 1951-ben állítottak obeliszket az 1848. szeptember 29-i pákozd-sukorói csata emlékére. Az emlékmű körül ma 1,6 hektáron terül el Magyar Honvédség 170 éves történetének szentelt emlékpark. Megtekinthető a pákozdi csata emlékmúzeuma, az aradi vértanúk tiszteletére állított 14 emlékoszlop, Vilmos huszár lovasszobra és Móga János altábornagy mellszobra. Az 1848-as emlékek mellett világháborús emlékhely, kiállítás a sorkatonaság történetéről, a kápolna a Don-kanyarban elesettek emlékére, és 1956-os emlékpont is várja az emlékezni vágyókat. Az autópálya túloldalán nem lehet nem észrevenni Miska huszár 12,5 méter magas, monumentális szobrát....
Látogassatok el "híres" Komáromba! A Monostori erőd ugyan mai formáját a szabadságharc után nyerte el, de ettől még kiváló helyszín az emlékezésre (és különleges program is). A komáromi erőd a világosi fegyverletétel után több mint egy hónapig tartott ki, Klapka György ekkor írta alá a vár átadását.
A Monostori erőd Közép-Európa legnagyobb újkori erődje, mely építésekor, a 19. század végén, kifejezetten modernnek számított, a haditechnika fejlődésével azonban hamar elavult. A több km hosszú kazamatarendszer, a precízen rakott kőfalak, a 3-4 méternyi földtakaróval fedett épületrendszer ma turistalátványosság. Március 15-én a Kokárdafesztivál keretében erődtúra, tüzér-bemutató, ügyességi játékok és kalandos időutazó játék várja a látogatókat.
Miskolctól 40 km-re, Monokon található Kossuth Lajos szülőháza (Kossuth csak igen keveset élt itt, mert születése után nagyjából fél évvel a család Olaszliszkára költözött). A copf stílusú uradalmi tisztilak a falu legismertebb épülete: gróf Andrássy István építette a 1780-82 között. Az épületben 1949 óta Kossuth Emlékmúzeum működik.
Kiskőrösön Petőfi szülőháza eredeti állapotában, a Petrovics család bútoraival berendezve várja a látogatókat, de a költő nyomába eredhetünk Kiskunfélegyházán is, ahol Petőfi a gyermekéveit töltötte.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.