Guam nevét gyakran látjuk/halljuk a hírekben, és nem éppen a vidám hírek között: Észak-Korea rakétatámadással fenyegeti a csendes-óceáni szigetet. Van aki azt gondolja, hogy ez kifejezetten jót tesz majd Guam turizmusának (pl. Donald Trump is). Talán épp itt az ideje, hogy alaposabban megismerjük ezt a helyet?
Guam a Csendes-óceánban, Hawaii-tól 5 300 km-re nyugatra fekszik. A Mariana-szigetek legnagyobb, legnépesebb és legdélibb tagja. Az Amerikai Egyesült Államok külbirtoka, ahol két támaszponton összesen 600 000 amerikai katona állomásozik. A sziget mottója: "ahol Amerika napja kezdődik" utal arra, hogy Guam az USA legkeletibb külbirtoka. A szigetet Magellán fedezte fel 1521-ben, mikor körbehajózta a Földet. Először a spanyolok gyarmatosították, majd amerikai kézre került. A 2. világháború alatt japán megszállás alatt volt. Az 541 km²-es sziget, melynek lakossága 160 000 fő, jelenleg évente 1,5 millió turistát vonz.
A sziget infrastruktúrája tökéletes: az idelátogató turista minden kényelmet megtalál. Több reptér, tökéletes utak, szinte mindenhol működő mobilhálózat, Mindemellett nincs tömeg: a kristálytiszta vízű strandokon mindenki tökéletesen tud pihenni. A hőmérséklet állandóan meleg - a napi átlagos középhőmérséklet egész évbe 26-29C között mozog.
Persze szép tengerpart máshol is van. Mitől lesz Guam különleges?
1, Búvárkodás: a sziget körüli gyönyörű korallzáronyokon is lehet merülni, de az igazi izgalmat az óceánok legmélyebbike jelenti. A Challenger Deep 11 034 méteres mélysége Guamtól kb 400 km-re délnyugatra található. Ez persze csak igazán profik terepe: mindenki más kénytelen lesz a sziget környéki világháborús hajóroncsokkal beérni: ez az egyetlen hely a világon, ahol két különböző ország, két különböző világháborúban elsüllyedt hajóroncsa található egymás közvetlen közelében. a német SMS Cormorán az 1., a japán Tokai Maru a 2. világháborúból.
2, Latte: ennek a latténak semmi köze a kávéhoz. A latte a helyi őslakosok kőépítménye: Mészkőből és bazaltból emelt kis építmények: oszlop, tetején kalapszerű darabbal. A helyi múzeum kilátója is ezt a formát követi, ez a Latte of Freedom. Elsőre nem túl impozáns, de minden irányban gyönyörű kilátás nyílik innen. Az Asan- és Agana-öblök megcsodálás után (vagy előtt) érdemes körülnézni a múzeumban, hogy jobban megismerhessük a sziget igazán sokszínű kultúráját.
És hamár kilátó: Guam legnépszerűbb helye az a kilátópont, ahonnan a legenda szerint két szerelmes, (kiket szüleik nem engedtek összeházasodni) hajukat összekötve vetette magát a tengerbe. Ez a sziget legromantikusabb pontja, habár az eldugott kis öblök, tengerparti parkok, bárok és éttermek is bőségesen kínálnak lehetőséget romantikus kirándulásra/naplemente nézésre/vacsorára.
3, A világ legnagyobb ízeltlábúja: nem tudom hányan vágynak rá, de egyszer biztosan érdemes kézbevenni egy pálmatolvajt. A világ legnagyobb ízeltlábújának tartott rákféle közel 1 méteres nagyságra is megnő, súlya elérheti a 4 kg-t. Chamorro piacán fotózkodni is lehet ezekkel a hatalmas rákokkal - a piacot ettől függetlenül is érdemes felkeresni. A hét minden napján zajlik az élet, de szerda esténként igazán jó a hangulat - a finom piaci vacsora, zenés mulatozás vár mindenkit.
4, Kirándulás: Guam szigetén számtalan könnyebb és nehezebb túraútvonalat találni. Vízesések, dzsungelek, apró, fürdőzésre csábító tavak, dombok és hegycsúcsok várják az aktív pihenésre vágyó utazókat. A sziget legmagasabb hegye, a Mount Lamlan a tengerszinttől számítva csak 406 méter magas, de a helyiek szeretik a "tövétől", azaz a Mariana-árok legmélyebb pontjától mérni. Ha így nézzük, akkor a világ legmagasabb hegyét mászhatjuk meg Guamon - ezzel a módszerrel a Mount Lamlam 11 034+406= 11 440 m magas. Mekkora szerencse, hogy mégis ilyen könnyen elérhető a teteje!
És ha már túrázás: turistalátványosság az az erdei barlang, ahol a 2. világháború után 28 évig bujkált egy japán őrmester, bizonyos Shoichi Yokoi. Attól tartott, hogy hadifogságba hurcolják, és abban reménykedett, hogy a japán felmentő sereg hamarosan megérkezik - így aztán hosszú évekig lakott a sziget egyik rejtett barlangjában (ugye nem csak nekem jut eszembe a Kincs, ami nincs című film? :))
5, Carabao - ez a helyi, háziasított bivalyféle a sziget egyik jelképe. Néhány helyen meg is lovagolhatóak, de azért nagy vágtázásra senki se számítson, az állat meglehetősen lomha jószág.
6, Különleges konyha: a sziget őslakosainak hagyományai keverednek más ázsiai konyhákkal, spanyol és amerikai hatással. Fő köretük a rizs, de itt vöröses-narancsos színben pompázik. A grillezett húsokat ecetes-szójás-fokhagymás pácban érlelik, mely mellé kerül még egy titkos grillpác-összetevő is (minden családban más és más). Ettől lesz még különlegesebb lesz az eredmény. Szeretik a savanyított zöldséget és gyümölcsöt: még a mangó és a papaja is befőttesüvegbe kerül. De ne feledkezzünk el a finadene-mártásról sem: szójaszósz, ecet, citromlé és hagyma keveréke, melyet a sült húsoktól a gyümölcsökig szinte mindenhez fogyasztanak.
7, Ünnepek: a szigeten 19 falu található. Minden falunak más a védőszentje, melynek ünnepén karneváli hangulat uralkodik az adott településen. Plusz vannak még az egyéb fesztiválok (mangófesztivál, halászfesztivál stb.). Aztán a nemzeti ünnepek, melyek közül a legfontosabb július 21-e, a felszabadulás napja. Szóval mindig van ok és lehetőség az ünneplésre és a helyi tánc, a cha cha gyakorlására!
Na, kedvet kaptál Guamhoz? Itt olvashatsz még róla >>>
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Periodista. 2017.08.18. 01:15:21
cinke56 2017.08.18. 14:39:27
Ettől eltekintve a poszt igazán érdekes.