Graz Ausztria második legnagyobb városa, Stájerország székhelye. Az ország délkeleti részén, a Mura folyó két partján terül el. Budapesttől, autóval mindössze 4 óra. Történelmi városközpontja, valamint az Eggenberg-kastély az UNESCO világörökség része. 2003-ban Európa kulturális fővárosa volt, 2011 óta a Design városa címet viseli. Egyetemváros - hat egyetemén közel 50 000 hallgatója van. Nagyjából ezek voltak a fő indokok, amiért karácsony és szilveszter között hirtelen elhatározásból ideutaztunk egy hétvégére.

A várossal való ismerkedést első este kezdtük: habár a karácsonyi vásár már zárva volt, a belváros még karácsonyi fényárban úszott. A szokatlan meleg ellenére még látható volt a városházan reneszánsz udvarán felállított, jégből készült jászol is.
Másnap reggel, ragyogó napsütésben folytattuk a városnézést Graz nyugati részén, az
Eggenberg-kastélyban. Ez
Stájeroszág legnagyobb és talán legszebb barokk kastélya, a háromszintes épület belső terei csodálatos épségben maradtak meg. 365 ablak, négy torony, minden szinten 31 szoba - belül képtár, kiállítások, a kertben pávák, hatalmas fák várják a látogatókat - még télen is pazar látvány volt.
A napfényben kapaszkodtunk fel Graz legmagasabb pontjára és egyik fő látnivalójához. A Schlossberg elérhető siklóval, lifttel, gyalog (lépcsőn, alagúton, és a zegzugos utcákon is) és földalatti kisvonattal is. A sikló 60%-os meredeksége, a háború alatt légópincének használt alagút a történelme miatt különleges. Legszebb talán mégiscsak a lépcsősor, ami a belvárossal köti össze a hegytetőt - felfelé csak jó erőnlétűeknek ajánlott. Az erődöt javarészt lerombolták, csak néhány épület és falmaradvány jelzi,hogy valaha itt fontos vár állott.
Graz látképét nagyban meghatározza az Óratorony, nem véletlenül ez a város jelképe is. A fatetős épület a 16. században nyerte el végső formáját; az eredeti órákat 1712-ben építették be, a 20. század óta elektromos működtetésűek. A várdombon található még a harangtorony, és itt, történelmi környezetben várja a kultúra rajongóit a város szabadtéri színpada is.
A belváros utcáinak jelentős része csak gyalogosan vagy villamossal járható be - üzletek, kávézók, éttermek, múzeumok és a város kihagyhatatlan látnivalói váltják egymást. Gótikus stílusú a Dóm épülete, sajnos külső freskói közül csak néhány maradt meg épen. A gótikus Dóm szomszédságában türkiz kupolák nyúlnak az égig; ez a a manierista stílusú épület mauzóleum, II. Ferdinánd császár nyughelye. A barokk várépületet III. Frigyes császár építette - neki ugyanis a Sclossbergen található vár kicsi és kényelmetlen volt. A Burgban napjainkban a stájer önkormányzati szervek kapnak helyet - híres látnivalója a dupla csigalépcső.
Grazban található Ausztria második legnagyobb Operaháza, de van ezenkívül két színháza is. A modern művészetek otthona a hatalmas luftballon (vagy talán bálna) alakú Kunsthaus - 1 066 akrilelem felhasználásával épült fel. Este talán izgalmasabb, mint nappal, hiszen homlokzatán jönnek-mennek a fényminták. És ha már modern: a kulturális főváros évadára épült a Murinsel, egy mesterséges sziget a Murán, ahol kávézó, amfiteátrum-formájú rendezvényterem és gyermekjátszótér kap helyet.
A városban összesen 28 múzeumot számoltam össze: modern és régi, gyermekmúzeum, villamosmúzeum, fegyvermúzeum, természettudományok múzeuma - bőségesen van választék, ha valaki esős napot fogna ki az itt-tartózkodás alatt.
Hosszabb grazi hétvégék (vagy egészen hosszú nyaralások) alatt a város környékét is érdemes felkeresni: lipicai ménes, szoborpark, kalandpark, stájer borászatok, várak és gyönyörű táj; no meg persze Arnold Schwarzenegger szülőháza Thalban.
Szállás tekintetében igazán bőséges a kínálat: a kis panziók, egyedi szállodák, ismert szállodaláncok, háromcsillagtól ötcsillagig, klasszikus, design, modern - mindenki találhat igényeinek megfelelőt. Mi a "ne legyen túl extravagáns, mégse legyen túl sablonos" vonal mentén haladunk általában, így ezúttal a városközponthoz közeli, vasútállomás mellett található
Daniel-t választottuk. A szálloda saját weboldalán nem mutat csillagszámot, de más oldalakon általában négycsillagosnak titulálják. Stílusában modern, szlogenje "Smart Luxury" - egyszerűen nagyszerű megoldások jelennek meg minden téren. A szoba felszereltsége - tudniillik, hogy se minibár, se széf, a berendezés egy jó része az IKEA-ból származik - inkább a háromcsillaghoz közelít. Mondjuk a zuhanyzó mérete a legtöbb ötcsillagnak is díszére vállna :) A reggeli választékban háromcsillag, minőségben négycsillag - nincs feltétlenül sokféle étel, de ami van, az kiváló!

Ne maradj le egy posztról sem - minden poszt és további utazással kapcsolatos tartalmak a
blog Facebook oldalán!