Ti hogy szeretitek a teát? Citrommal vagy tejjel? Fekete vagy zöld? Filteres vagy szálas? Bárhogy is, aki a teát szereti, rossz ember nem lehet, aki pedig szereti a teát, előbb vagy utóbb el kell látogasson egy teamúzeumba. Gondolom a felvezetőből már kiderült: a világ teamúzeumai közül válogattam, a gyűjtés eredményét az alábbiakban olvashatjátok.
A tea őshazája Kína, így aztán nem csoda, hogy ebben az országban több múzeuma is van az aromás italnak. A Kínai Nemzeti Teamúzeum 1991 óta működik Kínában, Hangzhouban. A közel 4 hektáros parkban teaültetvények között álló épületben megismerkedhetünk a tea történetével, a különböző teafajtákkal, a tea útjával a teacserjétől a teáscsészéig, valamint Kína számtalan teaféleségével is. A Tenfu Tea Museum 2002-ben nyílt meg Zhangzhouban, területe több mint 5 hektár. Öt kiállítóhelyén a teakészítéssel, teához kapcsolódo hagyományokkal, a kínai, japán és dél-koreai teázási szokásokkal lehet megismerkedni; a kertben különböző teafajták találhatóak.
A Hong Kong-i Flagstaff House valaha a brit hadsereg főparancsnokának otthona és hivatala volt, 1984 óta ad otthont minden szempontból lenyűgöző teáskészleteknek. Állandó és ideiglenes kiállításain különleges és gyönyörű teáskészletek, teáscsészék láthatóak. A Flagstaff House épülete a legrégibb nyugati stílusú épület Hong Kongban - már csak ezért is érdemes ellátogatni ide.
Indiában sem nehéz teamúzeumot találni - Munnarban, Keralában a Tata Tea nyitott múzeumot a témában. A Nallathanni-birtokon fotók, régi gépek mutatják be az indiai termesztés, teakészítés múltját és jelenét; a bemutatóteremben pedig nem csak kóstolni, hanem teát készíteni is lehet.
Japán kultúrájának is szerves része a teázás - az ország teamúzeuma Kanayában található. A kiállításra belépve mindenkit megkínálnak egy csésze teával, majd megkezdődhet az ismerkedés a közeli ültetvényeken termelt 90 féle teával, a japán és más kultúrák teázási szokásaival. A múzeum végigjárása után a pihenéshez ott a csodás japánkert.
A Twining család 1706-ban nyitotta meg London első teázóját, mely még ma is működik. A teázó mellett található az angol teázással szorosan összefonódó család történetét bemutató múzeum is. Anglomán, teát tejjel ivó teászoknak kötelező program!
A Ceylon Tea Museum a Hantane teaüzem régi épületében, a Sri Lanka-i Kandy városa mellett kapott helyett. Az ötszintes épületben két emeleten régi teaipari gépek, eszközök kaptak helyet, de van itt könyvtár, elóadóterem, teabolt és étterem is. A közelben található a Loolecondera-birtok, ahol először termeltek teát Sri Lankán vagyis akkor még Ceylonon.
Talán kevesen tudják, de a teljes német teaimport egynegyedét a kelet-frízek fogyasztják el, Kelet-Fríziában az egy főre eső teafogyasztás megegyezik az angol átlaggal. A frízek cukorral, tejszínnel isszák az erős fekete teát, a hideg, szeles téli napokon pedig rummal gazdagítják. Illik tudni, hogy a fríz teát szigorúan tilos megkeverni! A helyi szokásokkal közelebbről az Északi-tenger partján fekvő Nordenben, a Kelet-Fríziai Teamúzeumban (Ostfriesisches Teemuseum) lehet megismerkedni.
Iránban a 15. századben kezdett népszerűvé válni a tea, de a tea termesztése csak a 19. század végén kezdődött el az országban. Az Indiát uraló britektől egy herceg csalta ki a teatermesztés titkát, és telepítette az első teacserjéket Lahidzsán közelében - ma Iránban 32 000 hektáron 60 000 tonna teát termelnek. A hős herceg teste pedig a lahidzsáni Iráni Nemzeti Teamúzeumban nyugszik.
Az orosz teázási szokásokkal Irkutszkban ismerkedhetünk meg. A város történetét bemutató múzeumban külön részt szentelnek a teának, a kiállítás témája a teakereskedés és az az orosz teakészítési szokások is, természetesen egy jelentős szamovárgyűjteménnyel.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.