Afrika után most Amerika új világörökségi helyszíneit mutatom be - szépen lassan minden kontinens sorra kerül!
Poverty Point az USA déli részén, Louisiana államban, a Mississipi közelében található. 3,68 négyzetkilométernyi területről van szó, mely Észak-Amerika egyik legnagyobb ősi építészeti emléke. A Poverty Point földhalmait Kr.e. 1650-700 között hozták létre az őslakosok. A terület középpontjában 6 koncentrikus ív áll, melyeket sík földfolyosó választ el. A régészek szerint ezek az ívek valaha 1.5 méter magasak voltak. Az ívek mentén öt domb is található. A feltételezések szerint az őslakosok ceremoniális célokra használták.
Costa Ricában, a Diquís folyó deltatorkolátánál található az a négy régészeti lelőhely, melyek együttesen kerültek fel most a világörökségi listára. Kr.u. 500-1500 között létezett kultúrák maradványait lelték itt meg: temetkezési helyek, mesterséges dombok, kövezett terek és hatalmas (van 2 méter átmérőjű, 15 tonna súlyú is!) kőgömbök maradtak fenn. A gömbök szinte teljesen tökéletesek - és egyelőre nincs elfogadott magyarázat arra, hogy hogyan is készültek.
Hat országot: Argentínát, Bolíviát, Chilét, Kolumbiát, Ecuadort és Perut köti össze az inkák 30 000 km hosszú útrendszere. 6 000 méter magasról, az Andok hófödte csúcsaitól esőerdőn, sivatagon, völgyeken keresztül a tengerpartig sokfelé el lehet jutni rajta. A világörökségi védelem alá került útrendszer segítségével az inka kultúra sokféle vetülete követhető nyomon: kereskedelem, háborúk, még zarándoklatok is.
Calakmul (Campeche, Mexikó) ősi maja városa már a világörökség része: 2014-ben a helyszín tovább bővült. A Yucatán-félsziget déli részén található ősi város idéntől nem csupán kulturális, hanem természeti világörökség is. A terület ún. biodiverzitás-hotspot, ahol Közép-Amerika teljes ökoszisztémája fellelhető, rendkívül nagy számú fajnak (növénynek és állatnak) ad élőhelyet.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.