Törzsolvasók már biztosan megszokták, hogy időről időre jelentkezem "zöld" posztokkal - fontosnak tartom bemutatni azokat a kezdeményezéseket, fejlesztéseket, melyek elősegítik a környezetbarát(abb) turizmus létrejöttét.
2004 óta adják ki a World Responsible Tourism-díjakat azoknak, akik a fenntartható turizmusban a legjobbak. Idén sem volt ez másképp, ismerjük meg hát pár szóban az idei nyerteseket.
A fődíjat a holland TUI nyerte, mely kampányt folytat a gyermekbántalmazás ellen. A munkát 2002 óta végzik. Holland repülőtereken kampányolnak a csendben terjedő kiskorúakat kihasználó szex-turizmus ellen, és 2008 óta konkrét lépéseket is tettek az Északkelet-Brazíliában folyó ilyen jellegű jelenség ellen.
"Helyi gazdaságért" díjat kapott a Village Ways, mely egy Indiában, Nepálban és Etiópiában működő idegenforgalmi vállalkozás. A Village Ways útjain résztvevő turisták a megszokott nevezetességek mellett helyi falvakat látogatnak meg, ahol megismerkednek az ottlakókkal, életükkel, tevékenységeikkel. Az utazók gyakran laknak helyi, a falusiak által működtetett vendégházakban -ezeket a Village Ways hozta létre, ahogy a helyi lakosok betanításáról is ők gondoskodtak.
A szafari műfaja sokak számára nem egyenlő a zöld turizmussal - pedig lehet ezt is úgy csinálni, erre bizonyíték a laoszi Nam Nern éjszakai szafari, mely a legjobb környezetbarát vadles díját kapta meg. Az éjszakai szafarira csónakban utazhatnak a kalandvágyó turisták, akiknek így lehetőségük lesz a csak éjszaka aktív állatokat is meglesni. A vezetők a helyi törzs tagjai, akikkel falujukba is el lehet látogatni, hogy tradicionális ételeiket megkóstolhassuk. A turisták által fizetett összeg a helyi lakosokhoz kerül, akik így érdekeltté válnak az állatvilág megvédésében.
A fenntartható turizmus legjobb kampányáért kapott díjat a brit People and Places. A szervezet az etikus, megbízható, hasznos önkéntesség és a gyermekvédelem érdekében folytat kampányt.
A legjobb vízgazdálkodásért a Chepu Adventures EcoLodge kapott díjat. A dél-chilei Chiloé-szigeten található ökoszálloda hasznosítja az esővizet, a vízmelegítésre pedig napenergiát használ.
A közönségdíj is Chilébe utazott: a Huilo Huilo rezervátum az erdő- és állatvédelemben tett munkájáért érdemelte ki az elismerést. A patagóniai esőerdő szívében található magánrezervátumot és ökoturisztikai programot 1999-ben hozták létre. A 600 km2-nyi esőerdőben található gleccseren egész évben lehet síelni, itt lehet kirpbálni Dél-Amerika leghosszabb kötélpályáját (430 méter), itt él a világ legkisebb szarvasa, a déli törpeszarvas. Az izgalmas flora és fauna tanulmányozása közben pedig szinte kötelező ellátogatni a 40 méter magas Huilo-Huilo vízeséshez és megcsodálni a Mocho-Choshuenco ikervulkánok hófödte csúcsait. Változatos szálláslehetőségek kínálkoznak - a Montaña Mágica szobái ugyan igen kicsik (10 négyzetméter), de a vízeséssel és sűrű növényzettel "burkolt" külső egyedülálló.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.