Zipline, canopy, alpesi csúszda... Azoknak, akik még nem próbálták: egy kötélpályáról van szó, amin kötelek, beülők és karabínerek segítségével függ és közlekedik az ember. Leggyakrabban kalandparkokban találkozhatunk ilyennel, de egzotikus helyeken nem ritka a természetvédelmi területeken, parkokban sem. Íme néhány izgalmas példány a nagyvilágból - sok videó következik, türelem!
Dél-Afrikában található a világ leghosszabb és egyik leggyorsabb kötélpályája. A Sun Cityben található Pronutro Zip 2000 pályáján akár 135 km/h sebességgel is lehet siklani - a pálya közel 2 km hosszú, 270 méterrel a földfelszín felett halad.
Las Vegasban természetesen mindenképpen kell lennie egy canopy-pályának. A Flightlinez a Strip északi részén található Fremont Street fölött húzódik, és kb 50 km/órás sebességgel csodálhatjuk meg az utca csillogó fényeit.
A világ két legnagyobb utasszállító hajója a Royal Caribbean társaságé. Az Oasis of the Seas és az Allure of the Seas nem csak méretében, hanem szolgáltatásaiban is igyekszik a legjobbat, legnagyobbat és legizgalmasabbat adni. Hely van bőven egy kötélpályának, hár miért ne csináljanak egyet? Az átriumos belső tér felett lehet egy rövidet siklani, íme a videó erről:
A San Diegtól északra található Safari Parkban 50 méter magasból, 140 méter hosszan csodálhatjuk a park állatvilágát: madarakat, orrszarvúkat, szarvasokat és egyéb állatfajtákat.
Puerto Rico fővárosától, a színes és izgalmas San Juantól kb 1 órányi autóútra található a Toro Verde Nemzeti Park. Aki elég bátor, és jegyet vált a park kötélpályájára, az minden bizonnyal élete legizgalmasabb 2 percét élheti át. A La Bestia utasai arccal lefelé, 60 km/órás sebességgel száguldanak 260 méter magasban, a sziget csodás esőerdeje felett. Valami hasonlót láthatnak/érezhetnek a madarak is...
Az USA első canopy-pályája 2002-ben nyílt meg, a Hawaii-szigetek egyik tagján, Mauin. A helyszín lélegzetelállíítón gyönyörű. A vulkán oldalába épített pályán 5 canopy-t és egy fa függőhidat is találunk. Izgalmas túra!
Véleményem szerint egy esőerdő látványosabb nappal, mint éjjel, de úgy látszik erre is van ellenvélemény. St Lucia szigetén találjuk meg az AdrenaLuna canopy-pályát, mellyel telihold idején éjjel is lehet "közlekedni".
Hosszabb programra számítson, aki coloradói Vailben indul zipline-túrára. Először rövid autós túra következik a Sziklás-hegységben egy 1974-es osztrák csapatszállító teherautóval, majd a nem éppen szelíd Colorado-folyó fölött hat különböző pályán kell végigsiklani.
Costa Rica mindig is élen járt a canopy-építésben és jó hír, hogy folyamatosan magasra is teszi a lécet ebben a sportágban. A világ leghosszabb canopy-rendszere a Miss Sky: a 21 pálya összhossza több, mint 11 km. A gyönyörű védett esőerdőben százméteres magasságokban siklanak a merész és mindenre kíváncsi turisták - az erdő egyes részeire másképp nem is lehet eljutni.
Inkább zuhanásnak, mint siklásnak nevezném az alaszkai Icy Strait Point canopy-pályáját: 396 méter szintkülönbség másfél km alatt. A végsebesség 60 km/óra, a panoráma pedig pazar. Tárasaságkedvelőknek, versenyző alkatoknak jó hír, hogy hat pálya van egymás mellett!
Egy melegebb égtáj - thaiföldi esőerdők izgalmas állatvilágát lehet megcsodálni a Bangkoktól alig több mint egy órányira lévő Chonburi erdőben. A Flight of the Gibbon canopy túra itt is összetettebb, hiszen függőhidak, hálók szövevényén is végig kell jutni, de az élményért tényleg megéri!
A világ legmeredekebb kötélpályája Izraelben található: ez a Tzuk Manara. Útközben a Golan-fennsík tájaiban lehet gyönyörködni, már ha valakinek eszébe jut ez alatt az igen gyors 200 méter alatt.
Részemről Alaszka, Puerto Rico és Costa Rica nyertek - nálatok melyik a favorit?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.