Újabb futam a hétvégén, a száguldó cirkusz az amerikai kontinensre érkezett. Az Egyesült Államokban járunk, a magányos csillag államában, Texasban. A holnapi futamot ugyanis Austinban rendezik.
Az USA-ba utazó átlagos magyar turista ritkán jut el Texasba - valami olyasmi kép él bennünk, hogy az a Ewingok hazája, ahol vad cowboyok és gazdag olajmágnások laknak, akik vagy lovon vagy méregdrága autókon közlekednek és mindenkire lőnek. A mai posztban a fenti képet próbálnám egy kicsit árnyalni, és egyúttal arra bíztatnék mindenkit, hogy utazzon Austinba (is)!
Texas az USA délnyugati részén található, területe az ország összterületének 7,4%-a. Ez a második legnagyobb területű állam. Hat különböző országhoz tartozott: Spanyolország, Franciaország, Mexikó, Texasi Köztársaság, Konföderáció és végül az USA. Az Egyesült Államok egyetlen olyan állama, amely békeegyezménnyel csatlakozott az országhoz.
Az államban nagy hagyományai vannak a mezőgazdaságnak: több itt a mezőgazdasági terület, mint bármely másik államban. Közel 16 millió szarvasmarha mellett sok birkát is tenyésztenek - Texas az USA legnagyobb gyapjútermelője. Itt tartották a világ első rodeóját is: 1883-ban, Pecosban.
Texas a Dell és a Compaq otthona: a dél Szilícium-völgyének is nevezik. Az USA tíz legnépesebb városából három található Texasban: Houston, Dallas és San Antonio.
Texas állam "fővárosa", közigazgatási székhelye Austin. A közigazgatásnak, adminisztrációnak és a kormányzói hivatalnak otthont adó épület a "capitol" a legnagyobb ilyen jellegű épület az Egyesült Államokban. 1888-ban készült el, akkor a világ nyolcadik legnagyobb épületének számított. Kupolája magasabb mint a washingtoni nemzeti Kapitólium. Texasi rózsaszín gránitból épült, 17 különböző emlékmű veszi körbe.
Austint a Colorado folyó szeli ketté. Gáttal felduzzasztott tavát Lady Bird-tónak keresztelték, Jonhson elnök feleségének tiszteletére, ugyanis Lady Bird Johnson is austini volt. Legmagasabb pontja a Bonnell-domb, 240 méter. Nem sok, de tekintve, hogy Texas nagyjából sík, ez is valami! Igazi turistalátványosság, melynek tetejéről gyönyörű kilátás nyílik az Austin-tóra. Ritkán esik az eső errefelé: 300 napnyi napsütésre lehet számítani évente.
A város népszerűségét mutatja, hogy 2007-08-ban az USA városai közül Austin lakossága növekedett a legjobban. Ehhez talán az is hozzájárul, hogy a Forbes szerint ez az ország 14. legbiztonságosabb városa. Évente 19 millió turista látogat ide, összesen 3,5 milliárd USD-t költve - ez a látogatószám több mint a Disneylandé!
Nem csak az emberek, hanem a denevérek is szeretik ezt a várost. Itt él Észak-Amerika legnagyobb denevérpopulációja is. kb. 1,5 millió mexikói szelindekdenevér lakik a Congress Avenue-híd alatt. Márciustól októberig minden este megcsodálható, ahogy ez a hatalmas csapat nekiindul élelmet keresni. A raj méretét jól jellemzi, hogy a meteorológiai radarok is észlelik őket! A városban szeretik őket: nem csak azért, mert valódi turistalátványosság lett belőlük, hanem azért is, mert egy éjszaka alatt 10-13 tonna rovart fogyasztanak el, ami nem kis segítség az itt élőknek. Az állatok a telet a melegebb Mexikóban töltik. Texasban egyébként rengeteg denevérfaj él, ebben az egy államban több, mint az összes többiben együttvéve.
Az állatok körében is népszerű Austin: a város környékén él az USA legnagyobb fehérfarkú szarvascsordája, sokszor a külvárosokban is látni őket.
És egy rossz hír: Austin környékén fordulnak elő leggyakrabban tornádók. A forgószelek száma itt majdnem kétszerese az országos átlagnak.
Fontos egyetemváros található Austinban - mintegy 50 000 diák tanul itt. Híres tanítványok: a korábbi first lady Laura bush, lánya Jenna, Matthew McConaughey, Renee Zellweger és Farrah Fawcett. Az egyetem ismert köszönése a Hook 'em Horns, amikor a mutató- és a kisujjat kinyújtva tartva bikaszarvat mutatnak. Sportcsapatainak kabalaállata ugyanis egy bika.
Ha már a hírességek szóba kerültek: Sandra Bullock is itt lakik - sőt két helyi vállalkozása is van. Hangulatos étterme, a Bess Bistro a nyugati 6. utca egyik gyönyörű régi épületében kapott helyet, a Walton's Fancy and Staple pedig kávézó és virágüzlet egyben. Lance Armstrong is austini - saját kerékpárboltja is van a városban. Többek szerint a városban miatta lett igazán népszerű a kerékpározás. Nem tudom Matthew McConaughey mennyire szereti a várost - tény, hogy 1999-ben csendháborításért tartóztatták le itt, miután ellenált a rendőri intézkedéseknek.
Nem csak Texas, hanem a zene fővárosa is Austin. Száznál is több helyen szól az élőzene esténként, a City Limits Music Festival alkalmával pedig 3 nap alatt 130 együttes lép fel a városban.
Ez a világ egyetlen olyan városa, ahol még működik a 19. században gyakorta alkalmazott közvilágítási módszer. Hatalmas fémtornyokról van szó, melyek tetejéről reflektorok világítják be a környékét. A híres tornyokat a Tökéletlen Idők című filmben is láthattuk; decemberben pedig az egyik karácsonyfává alakul. 1967 óta a Zilker parkban álló tornyot színes égőkkel díszítik, így lesz igazán különleges karácsonyfája Austinnak.
A Forma-1-es futamnak otthon adó versenypálya a Circuit of the Americas, az első pálya az USA-ban, melyet kifejezetten ennek a versenyágnak építettek.
A város mottója: Keep Austin Weird (Kb. Maradjon Austin különleges) - aki a miértre a helyszínenen keresné a választ, az itt tájékozódhat: www.austintexas.org
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.