Újabb színközpontú bejegyzés - a kék után ezúttal a melegebb színek kedvelőinek egy vörös összeállítás következik.
Ha vörös, akkor az Egyesült Államok sok nemzeti parkja kihagyhatatlan. Egészen pontosan a geológus körökben "Colorado Plateau", utazók között "Red Rock Country" néven ismert területről van szó. A homokkő sziklák színét a magas vastartalom okozza. Utahban az Arches híres ívjei, a hatalmas és szinte bejárhatatlan Canyonlands minden egyes kavicsdarabja, vagy Bryce rózsaszínbe hajló sziklái a legvörösebbek. Arizonában kihagyhatatlan a Grand Canyon, Sedona vörös sziklatömbjei az Oak Creek Canyon zöld fáival alkotnak látványos kontrasztot, a Monument Valley vadnyugati hangulata pedig nem csak a filmrendezők kedvence. Annyi sok vörös és narancs szikla között személyes kedvencem az Antelope Canyon. A térség vörös sziklái a közeli Lake Powell kék vizével együtt is gyönyörűek, de amit a déli napfény tesz szűk kanyonnal, az egyszerűen csodálatos.
Petra sziklába vájt temploma filmekből is ismerős lehet, és kötelező program, ha a Vörös-tengernél, Jordániában járunk. A sivatag sziklái között megbúvó egykori karavánközpont egy arab néptörzs virágzó fővárosa volt. A sziklából kifaragott város romjai, hatalmas sírtemplomai és varázslatos természeti környezete egyedülálló komplexumot alkotnak.
Indiában Jaipurt ajánlanám a vörös-híveknek. A 18. században épült az ötszintes, 900 ablakkal és erkéllyel ellátott Szél Palotája. A csodálatos vörös homlokzat mögül egykor a királyi hárem gyönyörű lakói néztek ki a világra.
Ausztrália távoli, mindentől elzárt sivatagi részén található az őslakosok szent hegye, Ayers Rock, vagy ahogy ők hívják Uluru. A hatalmas homokkő tömbön és közelében számtalan forrás, vízgyűjtő és sziklabarlang és ősi rajz található.
A moszkvai vörös tér Oroszország talán leghíresebb tere, mely sok történelmi esemény színhelye is. A teret nyugatról a Kreml fala, keletről a GUM hosszan elnyúló épülete határolja; északon a Történeti Múzeum, délen a Vaszilij Blazsenij-székesegyház zárja le, de itt található a Lenin-mauzóleum, és a néhány éve újra felépített Kazány-katedrális.
A córdobai nagymecset az arab típusú dzsámik leghíresebb európai példája. A Spanyolországban található mecsetet a 8. században kezdték építeni. Az óriási, félhomályba boruló oszlopteremben számtalan oszlopsorban 800, különböző helyről begyűjtött (számtalan antik) márványoszlop található, mindegyik vörös festéssel.
Niger északkeleti részén található a 20 000 négyzetkilométernyi Djardo-fennsík. A karavánok egykori útvonalán a tájat az erózió formálta ilyen holdbélire.
Afrika másik, híresen vörös országa Marokkó. Itt szinte mindenhol találunk vörösre festett házakat, de aki igazán szépet akar látni, az nem hagyhatja ki Fés városát. A 8. században alapított város medinája kifejezetten gazdag mecsetekben és palotákban, és ez a világ legnagyobb autómentes városi övezete is.
Nem feltétlenül kell ennyire messze utaznunk, ha vöröst akarunk látni - elég Gántra elautózni, ahol az egykori bauxitbánya külszíni fejtése is meglehetősen vörös. Itt-ott már megtelepedett a növényzet benne, így fotótémának is kiváló.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.