Prága alig öt órányi autóútra található Budapesttől, de könnyen elérhető vonattal is (meg persze repülővel). Nem csoda, ha sok magyar látogat el egy hosszú hétvégére a cseh fővárosba. Rengeteg látnivaló, megfizethető szállodák, finom sör. A prágai városnézés ritkán lép túl a Várnegyed - Malá Strana - Óváros részeken, ha mégis, akkor az általában a zsidó negyed, a Josefov felé veszik a turisták az irányt (és ez persze érthető is). Ha azonban valaki már letudta a "kötelezőket", akkor is van még bőven mit felfedezni Prágában. Most három olyanvárosrészt, látnivalót mutatok be, ahol az 1 négyzetméterre jutó turisták száma jóval alacsonyabb, mint az Aranyművesek utcájában.
A Nové Mesto, vagyis az Újváros azért annyira nem új - 1348-ban alapította IV. Károly. Az Óvárostól délre és keletre fekvő városrész a kereskedők területe lett: tágas terein lovak, marhák és más egyéb jószágok cseréltek gazdát. A hagyományos városnézések során ebből a részből jó esetben a Vencel térre és a Lőportoronyhoz jut el a turista, pedig a Nové Mesto ennél jóval többet kínál.
Itt található Prága legnagyobb tere, a Károly tér, mely 550 méter hosszú és 150 méter széles. Valaha jelentős marhavásárokat tartottak itt, ma ehelyett szobrokkal és barokk stílusú szökökúttal díszített kellemes parkban pihenhetünk. A tér szélén áll a 14. századi, reneszánsz stílusú városháza, ahol a huszita felkelés kezdődött; valamint a Faust-ház is, ahol Edward Kelly angol alkímista lakott a 16. században (Minden legenda ellenére ez a ház valójában soha nem volt Faust otthona). A Nové Mestoban leljük a Nemzeti Színház neoreneszánsz épületét, melyet 1881-ben Smetana operajával, a Libuše premierelőadásával nyitottak meg. A színház alig pár héttel a megnyitó után leégett - közadakozásból 2 év alatt épült újjá. Az aranytetős épület kívül-belül pazar látvány - hétközben csoportos turisták, hétvégenként egyéniek számára is nyitva áll. És persze esténként mindazoknak, akik valamelyik előadásra jegyet váltottak!
A városrész legmodernebb látványossága a "Táncoló Házak" (becenevén Ginger és Fred). A rakparton álló modern épületet Frank Gehry és Vlado Milunič tervezte: a két ház úgy borul össze, mint egy táncoló pár. A 7. emeleten kellemes étterem található: egyedi belső, pazar panoráma, finom fogások.
Minél messzebb jutunk a Vencel-tértől, annál kevesebb lesz a turista, de a látnivalók száma nem: főként 19-20 századi épületek láthatóak ebben a negyedben, szecesszió- és Art Deco-rajongóknak mondhatni kötelező itt a séta!
A Nové Mesto déli peremén, a Moldva-partján magasodik fölénk Vyšehrad: az erődítmény a 10. században épült fel, habár mai formáját leginkább a barokk korban nyerte el. Az erőd falai között található Prága egyik legrégibb épülete, a 11. századi Szent Márton Rotunda. Vyšehrad temetőjében számos híresség nyugszik: Smetana, Dvořák és Mucha végős nyughelyét is itt találjuk. Az egykori királyi székhely hivatalosan 1883 óta része Prágának. Ha autóval érkezünk a városba, akkor útba esik, érdemes megállni, sétálni a kellemes parkban, innen vetni egy első (vagy utolsó) pillantást a cseh fővárosra.
Turisták aztán igazán ritkán vetődnek a Vitkov-dombra, pedig itt áll a világ 3. legnagyobb bronz lovasszobra. A huszita felkelő, Jan Žižka monumentális mását 1931-ben kezdték el készíteni, de csak a 2. világháború után, a 1950. július 14-én leplezték le. Žižka 1420-ban éppen ezen a napon győzte le Luxemburgi Zsigmond seregeit Vitkovnál. A szobor 16,5 tonnás, 9 méter magas és 9 méter hosszú.
A Vitkov a cseh államiság egyik fontos jelképe: a Nemzeti Emlékhely létrehozásának ötlete 1918-ban Csehszlovákia megalakulása után merül fel elsőként, de 1948 után inkább a kommunista propaganda emlékhelye volt. 2000-ben bezárták, hosszú felújítás után 2009 óta látogatható újra. A monumentális épületekben kiállítótermek, fogadótermek vannak és a lovasszobor lábánál láthatjuk az ismeretlen katona sírját. A Vitkov-dombon találjuk Csehszlovákia volt elnökének, Klement Gottwaldnak egykori mauzóleumát is. Az elnök bebalzsamozott holtteste 1962-ig volt feküdt üvegtetejű koporsóban, ekkor elhamvasztották, hamvait pedig máshol helyezték el.
Neked is van kedvenc turistamentes helyed Prágában? Folytasd a posztot a kommentekben!
További információ Prágáról itt >>>
Tetszett a poszt? Kövess a Facebookon, hogy ne maradj le semmiről!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.