Ázsia oly sok világörökségi címet kapott az idén, hogy nem szívesen tenném bele egy posztba - ember nem olvasné végig szerintem. Így aztán kettédarabolva, 5-5 helyszínt bejárva két posztban ismerkedhettek meg most Ázsia 2012-ben világörökségi rangra emelt szépségeivel.
Indonézia talán legismertebb és leglátogatottabb szigete Bali. Aki már járt erre, és a tengerparti szórakozás mellett a sziget belsejébe is ellátogatott, az bizonyára látta a teraszos rizsföldeket. Most 5 ilyen rizsterasz és hozzájuk tartozó, a 9. századból származó öntözőrendszer, a subak került világörökségi védelem alá. A subak komplex rendszer - a központjában egy templom áll, ahol a vízellátásról papok gondoskodnak. A védelem alát került területen található a 18. századi Pura Taman Ayun víztemplom is, mely a sziget legnagyobb és legszebb ilyen jellegű épülete.
A hatalmas Kína két új világörökséggel is büszkélkedhet idéntől. A Kínai Nagy Faltól északra, Pekingtől 350 km-re található Xanadu - Kubiláj kán birodalmának legendás fővárosa állt itt. 25 000 hektárnyi területről van szó, melyet a 13. században a kínai feng shui elveknek megfelelően terveztek. A város mesterséges csatornák köré épült, a romok templomok, paloták, nomád táborhelyek maradványai. Az egykori Xanadu szépségeit az európaiak Marco Polo beszámolóiból ismerhették meg.
530 millió évvel ezelőttre utazunk vissza, ha Chengjiangban járunk. Ez a Kambriumnak nevezett földtörténeti kor - a területet ebben az időszakban tenger borította, és egészen különleges gazdagsága található itt az akkori élőlények maradványainak. A dombos területen nagyjából 196 különböző faj nyomait lehet felfedezni.
Bahrein második világörökségi címét a tradicionális gyöngyhalászat emlékei kapták. Muharraq városának 17 épülete, három szárazföldi kagylótelepe és a Muharraq-sziget déli csücskén található Qal'at Bu Mahir erőd került fel a listára. Az épületek között van mecset, kereskedőházak, boltok, raktárok. Itt minden olyan, mint a gyöngyhalászat és gyöngykereskedelem fénykorában: a 2. századtól az 1930-as évekig ez az iparág határozta meg a sziget és a környék életét, kereskedelmét.
Az Indiában található hegylánc, a Nyugati-Ghat a kontinens nyugati részén, a Dekkán-fensík határán fekszik. A hegylánc korábban keletkezett, mint a Himalája, így földtörténetileg is fontosabb szerepet tölt be. A hegység erdei befolyásolják India éghajlatát, és a világ egyik legfontosabb ökológiai területe, hihetetlenül sok növény- és állatfajjal. Legalább 325 féle veszélyeztetett élőlény él itt: növények, madarak, kétéltűek, halak, hüllők és más állatok is.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.