Több, mint egy éve írtam posztot hazánk jelentősebb barokk stílusú épületeiről, így aztán éppen ideje folytatni ezt a sorozatot (meg úgy általában a blogírást is, kicsit elmaradtam mostanában - bocsánat - mentségemre a Facebook oldalamon azért elég aktív voltam, tessék ott is követni!!!).
Szóval most a klasszicista stílus következik: a 19. század elejétől nagyjából 1850-ig volt uralkodó ez a stílus Magyarországon. Jellemzői a görög-római gyökerekhez, stílusjegyekhez való visszatérés. A reformkorról beszélünk: a templomok és kastélyok mellett a polgárság megerősödése miatt középületek, lakóházak, város- és megyeházák is épültek ebben az időszakban. Bőségesen volt miből válogatnom - 6 számomra fontos épületet hoztam, s természetesen (most is) tudom, hogy sokminden kimaradt. Írd meg kommentben a Te kedvencedet!
Ha egy példát kell hozni hazánk klasszicista épületei közül, akkor legtöbbször a Nemzeti Múzeum kerül szóba. A timpanonos homlokzatú múzeumépületet Pollack Mihály tervei alapján 1837-47 között építették. A főlépcsőház falait és mennyezetét Lotz Károly és Than Mór freskói díszítik. Nem csak a klasszicista építészet, de az egész reformkor ikonikus épületéről beszélünk.
Nagyboldogasszony- és Szent Adalbert Székesegyház, Esztergom
....azaz közismert nevén Esztergomi Bazilika: hazánk legnagyobb temploma, az ország legmagasabb épülete. (Az altemplomtól a kupola gömbjéig 100 méter). Az óegyiptomi stílusú altemplom 1831-re elkészült, ekkor az építész Packh János halála után Hild József lesz az építésvezető, így a bazilika mai klasszicista formája neki köszönhető. A bazilika 118 méter hosszú és 49 méter széles. A 33,5 méter átmérőjű kupolát 24 oszlop tartja. A kupola erkélyére 400 lépcső vezet fel. Különlegessége a Michelangelo Grigoletti alkotta főoltárkép, mely a világ legnagyobb, egy vászonra festett oltárképe.
A magyarországi szabadkőművesség titkos központja, Festetics Antal császári és királyi kamarás egykori kastélya Fejér megye déli részén található. A kastély 1810-15 között épült, Pollack Mihály tervei alapján. Az U-alaprajzú kastély több különleges építészeti megoldással is dicsekedhet (például az ovális díszterem nem az épület középpontjában található). A kastélyt hatalmas angolkert veszi körül, melyet az elmúlt években gondos munkával helyreállítottak, különlegessége a vöröstéglás, németalföldi stílusú "hollandi ház".
Nagyboldogasszony-Székesegyház, Vác
A francia származású Isidore Canevale tervezte a váci dóm épületét. Habár a Duna felé néző főhomlokzat szobrai és a templombelső freskói barokk stílusúak, az épület egésze klasszicista stílusjegyeket tükröz. A dóm 72 méter hosszú, 34 méter széles, a kupola 55 méter magas. Kívül-belül korinthoszi oszlopokkal díszített. Összesen 5 000 személy befogadására alkalmas.
A Kamermayer-tér, Városház utca és Semmelweis utca által határolt területen található a Pesti Megyeháza. A megyeháza valójában 3 különálló épületrészből áll. A legrégebbi Hild János tervei alapján 1804-11 között épült, itt található a közgyűléseknek otthont adó díszterem. A Semmelweis utcára néző rész eredetileg lakóháznak készült, Hofricherter József tervei alapján. A Városház utcai rész a legfiatalabb: ifj, Zitterbach Mátyás tervei alapján, 1939-41 között épült fel. A főhomlokzatot korinthoszi oszlopok és timpanon díszíti, beljebb lépve pedig árkádos díszudvarba jutunk - ha nem is a legismertebb, de mindenképpen az egyik legszebb hazai klasszicista épületben járunk.
Szilvásvárad, Kerektemplom
A klasszicista templomépítés különlegességei a kör alaprajzú templomok: a római Pantheon mintájára épültek. A hófehér falú szilvásváradi református kerektemplom építőmestere Povolnai Ferenc egri építőmester volt. A négy, egyszerű oszloppal díszített bejárathoz 12 lépcső vezet. Az oszlopok felett az olvasható: „Szégyenüljenek meg a faragott képeknek minden szolgái”.
A felsorolás hosszasan folytatható... Neked melyik a kedvenc klasszicista épületed?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.