Szlovénia méhészeti hagyományai több száz évre nyúlnak vissza: a 18. században az osztrák udvar első hivatásos méhésze a szlovén Anton Jasna volt. Az itteni méhfaj egyike a legelterjedtebb, legjobb méhfajtának. A modern apiterápia szülőatyja, a cseh születésű Dr. Filip Terc Mariborban praktizálva fedezte fel, hogy reumatikus fájdalmai a méhcsípések hatására jelentősen csökkentek. Szlovéniában nemzeti kincsként tekintenek a méhekre és a mézekre (mert rengeteg fajtát készítenek és ismernek). Csak a fővárosban 30 méhész található, van aki a saját erkélyén tartja a kaptárokat, de az ország legnagyobb konferencia- és kulturális központja, a Cankarjev Dom tetején is méhek laknak.
Szívesen csalogatják a turistákat is a mézzel, és a csalogatás szerencsére nem merül ki a wellness-hotelek mézes masszázs kínálatában. Szlovéniában két méhészeti múzeumba is ellátogathatunk. Az egyik Bled közelében, Radovljica egyik barokk udvarházában kapott helyet: itt nem csak megismerhetjük meg a szlovén méhészet történetét, láthatunk régi és modern eszközöket, kaptárakat, hanem az is kiderül, hogy milyen sokoldalúan használható fel a méz. És ha már Radovjlicában járunk, akkor ne hagyjuk ki a 200 éves Lectar fogadó meglátogatását, melynek mézeskalács-készítő műhelye és múzeuma igazi különlegesség.
A magyar határ közelében, Krapjében található szabadtéri méhészeti bemutatóhely egyik különlegessége a 19. századi, gyönyörűen felújított nyolcszögletű kaptár. Az 1997-ben alapított magánmúzeumban összesen 50 méhcsalád lakik, a legrégibb kaptár korát 300 évre becsülik. A múzeumban mindenféle készítmény kapható: méhviasz, többféle méz, mézbor és mézpálinka is. Habár az országban mézügyben erős a verseny, a farm rengeteg díjat és elismerést nyert már termékeivel.
Az országban számtalan apiterápiás ház és nyitott méhészet várja a látogatókat, aki szeretne teljesen elmerülni a méhek világában, annak a mozirjei kaptár formájú házakat és apartmanokat tudom javasolni. A különleges formájú épületekben kényelmes és tágas apartmanok várja a nyaralókat. Mozirjét Szlovénia északi részén találjuk, Ljubljanától még keletre, hegyek-völgyek között bújik meg. A környék egyik érdekessége a 7 hektáros Morziski Gaj botanikus kert, mely áprilistól októberig látogatható, és pár éve a színpompás virágmező a kilátótoronyból, felülről is szemügyre vehető.
A kaptárlakók számára persze a szép tájon és a különleges formájú házon kívül mást is tartogatnak: 3 féle privát szauna, jacuzzi, masszázsok, szépségszalon - minden adott a tökéletes pihenéshez.
Akinek még nem elég a méz- és méhtéma, az tovább keresgethet az ApiTours weboldalán: itt kifejezetten mézrajongók számára állítanak össze útvonalat.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal