Egy korábbi posztomban az ünnepek nevét viselő helyeket gyűjtöttem össze - most hasonló téma következik, a hét napjairól elnevezett helyekről (igazából kizárólag szigetekről) olvashattok.
Péntek nevét viseli a Temze egyik szigete - állítólag azért, mert olyan az alakja, mint a Robinsonból ismert Péntek lábnyomának. Az apró sziget Berkshire-ben található, s mindössze egy ház található rajta.
A Torres-szoros Ausztrália és a Melanézia között fekszik - a legkeskenyebb részén 150 km széles szoros fontos tengeri útvonal, noha mélysége 7-15 méter között változik. A korallzátonyok és szigetek eme labirintusában található Szerda-, Csütörtök- és Péntek-sziget is. A 3,5 km2 területű Csütörtök-sziget a Torres-szigetek közigazgatási és gazdasági központja. Ez Ausztrália legészakibb városa!
Szerda-sziget található az Antarktisz közelében is. Az 1,9 km hosszú szigetet Eduard Dallmann német felfedező látta meg először egy hűvös (és minden bizonnyal szerdai) napon....
Vasárnap-sziget bizony van jónéhány - Ausztráliában összesen ötöt számoltam meg, aztán még egyet Új-Zélandon. Az Exmouth-öböl Vasárnap-szigete területe 11 hektár - védett madárrezervátum, mintegy 2 000 pár rózsás csér költ itt évente. Szintén Nyugat-Ausztrália partjainál található a King-öböl, az itteni Vasárnap-sziget az ausztrál őslakosok, a bardik otthona. Ausztrália legnyugatibb pontja a Shark-öböl, mely gazdag és növény- és állatvilága miatt az UNESCO világörökségének része - itt is találunk egy Vasárnap-szigetet. Ez a sziget a 19. században a brit kereskedők guano-lelőhelye volt. A kontinens déli részén, Melbourne-től 215 km-re délkeletre található Vasárnap-sziget magánterület - a védett területen disznószarvasok élnek, és egy mintegy 200 fős zárt társaság részére a szarvasok fenntartható vadászata is engedélyezett. A legkisebb Sunday-sziget Queenslandben, a Nagy Korallzátony szigetei között fekszik. Erre a szigetre menekült a lázadás után a Bounty kapitánya, William Bligh egyetlen hűséges emberével (ki nem találnátok, milyen napon ;)).
Az új-zélandi Vasárnap-sziget másik neve Raoul-sziget, a Kermadec-szigetcsoport legészakibb és legnagyobb tagja. Az üllő formájú sziget Új-Zéland északi szigetétől északkeletre található. Területe 29,38 km2, vulkánjai ma is aktívak, a legutóbbi kitörés 2006-ban volt.
És akkor persze a leghíresebb: Dominika (nem összekeverendő a Dominikai Köztársasággal). A 365 patakkal díszített 754 négyzetkilométeres, vulkanikus eredetű sziget Martinique és Guadalope között helyezkedik el. A szigetet Kolumbusz Kristóf fedezte fel egy vasárnapon - Dominika a latin vasárnap "Dominica" után kapta a nevét.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.