Az idei a vizek éve a vojázsblogon, ezért ebben a posztban most tavakról lesz szó - minden méretben.
A világ legöregebb és legmélyebb tava a Bajkál-tó - méltán hívják egyesek tengernek. Szibériában található, legnagyobb mélysége 1 642 méter. 23 615 km³-nyi vízkészlete adja a Föld (nem fagyott) édesvíz-készletének nagyjából egyötödét - rendkívül jó minőségű vize kb 40 méterig átlátszó. Több mint, ha 300 folyó táplálja, de csak egyetlen vezeti le vizét. A hegyekkel körülvett 31 722 km² területű tóban 27 sziget található.
A világ legnagyobb tavának az Oroszország, Irán, Azerbajdzsán, Türkmenisztán és Kazahsztán által körülvett Kaszpi-tengert tartják. Területe 371 000 km², térfogata 78 200 km³. A tó vize sós ugyan, de sótartalma kb egyharmada a tengerének.
A legnagyobb édesvízű tó az észak-amerikai Felső-tó. Területe 82,100 km2, melyen az Egyesült Államok és Kanada osztozik. A Nagy-tavak (vagy Öt-tó) másika is rekorder: a Huron-tó rendelkezik a leghosszabb parttal - 2 980 kilométernyi partszakasz veszi körbe.
A világ leghosszabb tava a Tanganyika-tó - 660 km hosszú. A tavon négy ország, Tanzánia, Burundi, a Kongói Demokratikus Köztársaság és Zambia osztozik. Ez bolygónk második legmélyebb tava!
Bolygónk legmagasabban fekvő tava a 6 390 méter magasan fekvő Ojos des Salado. A krátertó Dél-Amerikában, az Andok hegyvonulatai között, az argentín-chilei határon található. A térség igen száraz (az Atacama sivatag közelében járunk), ezért a tó igen kicsi - átmérője mindössze 100 méter.
A legmagasabban fekvő, hajózható tó a Titicaca-tó, mely Peru és Bolívia határán, az Andok hegyei között, 3 812 méter magasan fekszik. A tó területe 8,372 km2 . A Titicaca-tó érdekes látványosságai a nádból készített mesterséges szigetek, melyeken az Uros indiánok laknak. A tóban egyébként természetes szigetek is vannak, ezek közül több is sűrűn lakott.
A legalacsonyabban fekvő tó a Holt-tenger, melynek partja 418 méterrel található a tengerszint alatt. A Jordánia és Izrael között fekvő tó népszerű üdülőhely. Egyetlen vízforrása a Jordán-folyó, és a folyamatos vízkivétel miatt vízszintje sajnos folyamatosan csökken.
A világ legsósabb tava azonban nem ez, hanem az antarktiszi Don Juan-tó. Sótartalma 18x magasabb, mint az óceánoké. A sekély tó területe 1977-ben mindössze 0.25 km2 volt, de ez azóta alaposan fogyott. Dacára az igen hideg időjárásnak sosem fagy be...
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.