Tudja valaki, hogy miért állunk meg minden vízesésnél és csodáljuk azt sokáig? Legyen az egy magasabb csobogó egy patakon, vagy pazar vízkitörés egy sziklafalból - a látvány lenyűgözi az embert. Amíg a miérten gondolkodtok, addig íme a vízesések leg-leg-legje...
Földünk legmagasabb vízesése Venezuela délkeleti részén, a Canaima Nemzeti Parkban található. Az Angel Falls (Angyal-vízesés) 979 méter magas, lentről nézve olyan, mintha az égből esne alá a víz. A vízesést egyébként nem folyó, hanem a folyamatos esőzések táplálják. Meglátogatására ideális a július és november közötti időszak, ekkor esik a legtöbb eső, így ilyenkor a legnagyobb a vízhozama.
a legmagasabb: Angell Falls, Venezuela
A magassági verseny második helyezettje Dél-afrikai Köztársaságban található. A 948 méter magas Tugela Falls a Drakensberg (Sárkány)-hegységben, a Royal Natal Nemzeti Parkban található. Az ötlépcsős vízesés kristálytiszta - bátran lehet inni is belőle. Nagyobb esőzések után a közeli útról is látható, de a tetejéhez és az aljához is el lehet túrázni.
a második: Tugela Falls
A képzeletbeli dobogó harmadik fokán a perui Cataratas las Tres Hermanas áll. A "Három Nővér" vízesés 914 méter magas, nevét három lépcsőjének köszönheti. Az Otishi Nemzeti Parkban fekszik, ahol más természeti érdekességek mellett a világ legnagyobb természetes hídja is található.
a harmadik a perui "Három Nővér"
A fenti sorrend az összmagasság szerinti - de csinálhatunk egy olyan listát is, melyből kiderül, hogy hol esik a víz egyszerre a legnagyobbat. Ennek a listán az élén szintén a venezuelai Angyal-vízesés áll - az ugyanis kétszintes, a nagyobbik lépcső 807 méter. Második helyezett a Hawaii-i Waihilau Falls, mely ugyan a fenti sorrend szerint csak a 13., sőt Hawaii-on és van nála két magasabb, de egyetlen lépcsője 790 méter magas, és ebben a kategóriában ő lett a második. (Balra a képen látható)
A harmadik helyezettért pedig végre nem kell másik kontinensre látogatni: a 773 méter magas Mongefossen Norvégiában található. Sajnos (?) erejét vízerőműben hasznosítják, így napjainkban kevésbé látványos a hatalmas zuhatag.
az első európai: Mongefossen
És akkor a magasság után a vízesések másik nagy mérőszáma - a vízhozam szerinti sorrend!
Haladjuk ezúttal a harmadiktól felfelé -a három első helyezett nem csak egy kontinensen, de egy országban is található: Afrikában, Kongóban járunk. A Kisangani- vagy Stanley- vagy Wagenia (ennyi név! - 16 990 m³/s) vízesés a harmadik, a Livingstone-vízesés (25 060 m³/s) a második, és az Inga-vízesés (25 768 m³/s) az első helyezett.
Most gondolom sokan kapják fel a fejüket - hol a Niagara? Habár legtöbbször úgy gondoljuk, hogy ez a világ legnagyobb vízhozamú zuhataga, ez nem így van. Átlagosan 2 407 m³/s a vízhozama, ezzel mondjuk Észak-Amerikában nyerő, de a világon csak a 10.! Ugyanakkor, ha összeadjuk a három különálló vízesésének vízhozamát, akkor máris világelsővé válik (és az igazsághoz az is hozzátartartozik, hogy a fenti tizesből két vízesés vízerőművek építése miatt már nem látható.) Ez a helyezés ugyanakkor ne szegje kedvét senkinek, aki szeretne a kanadai-amerikai határon található hatalmas és méltán híres vízeséshez elutazni - a három különálló zuhatag mindegyike pazar látvány, a legszélesebb, 790 m széles Patkó-vízesés lábához hajózni pedig feledhetetlen élmény.
nem a legnagyobb, de az egyik legismertebb: Niagara
Azok se tévednek, akik a Zambia és Zimbabwe határán fekvő varázslatos Viktória-vízesést hiányolják - ugyan se nem a legmagasabb, se nem a legnagyobb vízhozamú, mégis ezt szokás a világ legnagyobb vízesésének nevezni. 1 708 méter széles és 108 méter magas, így méretben ez a legnagyobb zuhatag (átlagos vízhozama 1088 m³/s). A Viktória-vízesést "csak" megnézni is érdemes, hiszen lenyűgöző látvány, de bátor turisták alacsonyabb vízállásnál (szeptember és december között) kipróbálhatják a vízesés tetején fürdőzést is - életreszóló kaland lesz!
a legnagyobb: Viktória-vízesés
Sőt biztos sokan keresik a Brazília, Paraguay és Argentína határán található Iguazú (esetleg Iguassu vagy Iguaçu) vízesést. Nem ok nélkül -állítólag az egykori First Lady, Eleanor Roosevelt, amikor meglátta, a látványtól lenyűgözve így szólt: "Szegény Niagara". A számokat nézve a szélességi ranglistán ötödik (2 682 m), a vízhozam szerintin 12. (12 800 m3/s), magassága "mindössze" 60 és 82 méter között változik. A sok-sok sziget és szikla által kisebb szakaszokra tördelt zuhatag-sor és a környék sűrű esőerdeje bőven kínál egyedi és különleges látnivalókat. Izgalmas program behajózni az U-alakú Ördögtorokba - itt összeszűkül a folyó, a víz pedig 82 méter magasról esik lefelé.
Nem a legnagyobb, mégis gyönyörű: Iguazu
Viszonylag kevés volt a fenti listában az európai - pedig a mi kontinensünkön is van "leg". Olaszországban, Umbriában található Földünk legnagyobb, ember alkotta vízesése. A háromlépcsős, összesen 165 m magas Cascata delle Marmore nem is modern korunk vívmánya: Kr.e. 271-ben, az ókori rómaiak hoztak létre egy csatornát, mely a Rieti város körüli állóvizeket vezette le a Nera folyóba, így létrehozva ezt a pompás vízesést. (lásd kép balra)
Tudom, a lista nem teljes - kihagytam jónéhány szép, magas, nagy, izgalmas vízesést. A poszt azonban így is hosszabb lett, mint terveztem; de ha minden jól megy később folytatom tovább.
(Forrás: World Waterfall Database)
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Irány Afrika! Gyurgyó Kalandja 2012.05.09. 21:31:14
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.