Olomouc, vagy ahogy történelemóráról ismerhetjük: Olmütz Csehország keleti részén, Morvaországban található. A város történelmi magja a 11. században kezdett kialakulni a Morva-folyó mentén, de az ásatások szerint a terület már az őskortól kezdve lakott volt.
A Přemysl-házi tartományfejedelmek székhelye, vásárváros, fontos erődítmény, egyetemváros, érseki város mely hosszú ideig vetélkedik Brnoval Morvaország fővárosi címéért (1782-ben II. József Brno javára döntött ebben a versenyben).
Tetszett a poszt? Kövess a Facebookon is, hogy elsőként értesülj mindenről!
Aki ma Olomoucban jár, az hosszú évszázadok történelmi viharából csak a jót látja majd: gyönyörű, védett műemlék városközpontban sétálhat, ahol egymást érik a szebbnél szebb látnivalók. Tágas terek, barokk paloták, gyönyörű templomok.
A város főterén, a reneszánsz városháza mellett találjuk a világörökségi védelem alatt álló Szentháromság-oszlopot. A 35 méter magas barokk szobrokkal gazdagon díszített építményt a 18. században emelték, alsó részében apró kápolna kapott helyet. A városházát a 15. században építették, gótikus tornya mellett másik különlegessége asztrológiai órája. Az eredeti óra a 2. világháborúban megsemmisült, a ma is láthatót szocialista-realista stílusban alkották újra - így aztán szentek helyett munkások kaptak helyet rajta. Ha itt kezdjük a városnézést, akkor Olomouc bronzmakettjén tájékozódhatunk elsőre: merre érdemes indulni (szinte bármerre).
A vár része az 1107-ben alapított, és a 19. század végén neogót stílusban újjáépített Szent Vencel-dóm, mely a város érseki székesegyháza. Az újjáépítés során sok eleme magmaradt az eredeti templomnak, így román, gótikus és barokk stílusjegyeket is találunk benne. Ebben a templomban kiáltották ki cseh királynak Mátyás királyt! A székesegyház mellett áll Közép-Európa legrégebbi, 12.századi érseki palotája.
A városban 6 barokk szökőkút is található, melyet a város gondoskodásának köszönhetően ma is eredeti pompájukban csodálhatunk meg. A mitológiai alakok - Jupiter, Merkúr, Triton, Neptun és Herkules - mellett Julius Cézár is kapott egyett. Kiegészítve a meglévőket, a főtéren a 21. században épült egy új szökökút.
Az olomouci Csehország 2. legrégebbi egyeteme: 1573-ban alapították. Hallgatóinak száma 25 000 felett van - Olomoucban 100 000 fő lakik, így aztán a diákságnak köszönhetően a város élete iskolaidőben igencsak megváltozik.
Habár a belváros igen gazdag műemlékekben (Prága után rögtön Olomouc következik a cseh rangsorban), a városban viszonylag kevés turistával találkozni. A történelmi központ sétálva bejárható, a templomok ingyenesen látogathatóak. A várfal alatt, a patakpart mentén kellemes parkban lehet pihenni vagy éppenséggel tovább folytatni a sétát. Különlegessége a botanikus kert, ahol 80 növényfajta található. A látássérültek számára a növények nevét Braille-írással is feltüntették, a park pedig kerekesszékkel is tökéletesen bejárható.
Olomouc Budapesttől 400 km-re található, nagyjából 4 óra autóút. További információt itt találhatsz >>>
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.