Halloween-témájú utakat az itthoni turisztikai kínálatban nem nagyon leltem. Mindenszentek és Halottak napja idején, ha nem elhunyt szeretteink sírját keressük fel, akkor a wellness szállodák számíthatnak teltházra, vagy városlátogató hosszú hétvégére indulunk. Nem tudom, hogy igény van-e a kísértetekben bővelkedő utakra, de ha valaki ezt keresi október végén- november elején, akkor íme pár tipp a szervezéshez...
Program lehet híres temetők meglátogatása - október 31-én és november 1-én talán nem a legnyugodtabb program, de azért érdemes próbálkozni. A Kerepesi temetőről épp pár napja írtam, de Magyarország más sírkertjeit is érdemes megnézni: Balatonudvariban a szív alakú sírkövek, Szatmárcsekén és Hajdúböszörményben a csónakos fejfás kopjafák különlegesek (ezeket világörökséggé szeretnék nyilváníttatni). Szatmárcsekén található Kölcsey Ferenc síremléke fehér márvány síremléke is.
Határainkon túl is van bőven választék. A kolozsvári Házsongárdi temető Európa egyik legrégibb sírkertje - 1585-ben, a pestisjárvány idején létesítették. Több erdélyi történelmi család kriptája, tudósok, írók, művészek sírhelye található itt. Prágai városnézések kihagyhatatlan része a régi zsidó temető, melyet a 15. századtól kezdve egészen 1787-ig használtak. A nem is hatalmas területen kb 12 000 sírkő van, de nagyjából 100 000 halottat temethettek ide.
Párizsban sokan zarándokolnak el a Pére-Lachaise-be, ahol többek között Jim Morrison, Edith Piaf, Chopin, Rossini, Proust, Balzac, Oscar Wilde és Moliére is nyugszik. Ez Párizs legnagyobb temetője, területe 44 hektár. Buenos Aires híres sírkertje a La Recoleta. Az itt található 4 691 kriptából 94 védett műemlék. A sírkertben különböző stílusok keverednek - szecessziós, barokk, art deco vagy éppen neogót síremléket is találunk. Sok argentin hírességet temettek ide, köztük Eva Peront is. Míg Prágában vagy Buenos Airesben a látszólagos rendezetlenség, addig Arlingtonban éppen a mértani pontosság gyönyörű. A szisztematikusan kialakított katonai temető látványa egészen lenyűgöző. A legtöbb washingtoni városnézés a temető meglátogatásával indul - és egy rövid percre minden csoport megáll John F. Kennedy sírjánál.
Lehet az úti cél egy szellemváros is - ezek a mára megüresedett települések igazán kísérteties helyek. A kaliforniai Bodie a 19. században virágzó bányászváros volt - de valószínűleg sokkal kevesebb turista kereste fel, mint most (galéria lentebb). Az üres házak, rozsdás autók, elhagyott szerszámok látványa inkább érdekes, mint ijesztő. Hasonló a története a namíbiai sivatagban található Kolmanskopnak is - a gyémántban gazdag területen a 20. század legelején épült fel a város, majd - a gyémántok megfogyatkozásával együtt lakói is eltűntek - 1954-re teljesen megüresedett. Ma újra a homok az úr. (Az indexen nem is olyan régen olvashattunk róla egy igazán látványos képekkel illusztrált cikket). Oradour-sur-Glane története sokkal szomorúbb - a francia falu lakosságát 1944-ben a náci hadsereg teljesen kiirtotta. Mintegy 642 embert öltek meg - a falu pedig azóta érintetlen, így emlékeztetve és figyelmeztetve mindenkit a háború borzalmaira.
És ha múzeumba megyünk, akkor az legyen temetkezési témájú! Nem csak nekünk van Kegyeleti Múzeumunk, található egy hasonló Bécsben is. A Bestattungsmuseum Wien a Központi Temető 2-es ravatalozójának alagsorában tekinthető meg. Nagyjából 250 kiállítási tárgya van, melyek a 18. század végétől napjainkig mutatják be a bécsi temetkezési szokásokat.
Az Egyesült Államokban Houstonban nyílt múzeum a temetkezési szokásokról. A kiállítás sokrétű: az ősi civilizációk gyásszertartásaitól az USA elnökeinek temetési szokásaig sokminden elfér a National Museum of Funeral History termeiben.
Halloween-úthoz szállást pedig csak kísértetjárta hotelben illik foglalni- volt már a blogon poszt a szellemek által (is) látogatott szállodákról (itt). Abból az írásból kimaradt, de egy másikban szerepelt a Sydneyben található Q Station. A szálloda épülete (és területe) korábban (1833 és 1984 között) karanténként működött. Különleges története miatt az épület és a terület is védett. És állítólag kísértetekben igen gazdag - ezért aztán a szálloda renszeresen szervez "szellemtúrákat", ahol a résztvevők megismerhetik a szálloda történetét, megleshetik híres és hírhedt kísérteteit, megtapasztalhatják a paranormális tevékenységeket.
Egy Halloween-témájú utazás ideális szállása egy ilyen hotel, és ezt a kísértetek "őshazájában", Nagy-Britanniában tudják a legjobban. Nem csoda, hogy külön weboldalt szenteltek a szellemjárta szállodáknak. A Haunted Rooms oldalon bőséges a kínálat a "szellemes" hotelekből, vendégházakból, de megismerhetjük szinte az összes kísértetjárta brit helyet is (kocsmát, várost, kórházat, utat, színházat).
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.