Dark, vagyis sötét turizmusnak nevezik az angolban az utazásnak azt a vállfaját, amelynek hódolói előszeretettel látogatnak meg rossz emlékű, sok ember halálához, katasztrófához kötődő helyeket. A kategóriába sok dolog belefér: volt koncentrációs táborok, rabszolgatelepek, börtönök meglátogatása, de ilyen emlékhely a New York-i Ground Zero, vagy bármely csata, háború helyszíne. Egyes utazásszervezők még ennél is tovább mennek: a városnézések alatt sorozatgyilkosok nyomában is járhatunk - a rémtettek helyszínét, a gyilkos lakhelyét lehet felkeresni.
Ha szeretnénk alaposan megismerkedni az úti cél történelmével, akkor vannak kikerülhetetlen "dark" helyek - krakkói hosszú hétvégében általában benne foglaltatik az auschwitzi haláltábor meglátogatása. Ilyen módon a dolog nem teljesen új: híres, háborúkat eldöntő nagy csaták helyszíne, koncentrációs táborok, rabszolgatelepek, börtönök eddig is részei voltak a városnézéseknek, körutazásoknak, a katasztrófaturizmus sem teljesen új keletű dolog. Klasszikus dark-turistáról akkor beszélhetünk, ha a legtöbb útnak az a célja, hogy egy (vagy több) ilyen helyet meglátogasson az utazó. Ebben a posztban megismerhettek néhány népszerű "sötét" úti célt.
1. Börtönök - Európában bőségesen találni középkori várakat, melynek cellái, kínzókamrái klasszikus turistalátványosságok. Aki ennél szeretne továbblépni, annak kötelező úti cél a Dumas regényből is ismert If vára - a zord várban zord körülmények között éltek a rabok. Az USA talán legismertebb és "legnépszerűbb" börtöne az Alcatraz, de látogatható Al Capone egykori lakhelye, a Eastern State Penitentiary is (Philadelphia). Ma már csak gyönyörű trópusi szigetnek tűnik Francia Guyana egykori börtöne, a Devil's Island - 56 000 elítélt volt itt, legtöbbjük nem élte túl a raboskodást. Afrikában a fokvárosi Robben Island is turistákat vár elítéltek helyett - itt raboskodott Mandela. Ausztrália - hát hol máshol lenne a börtön turisztikai látványosság? Nyugat-Ausztráliában a Fremantle börtönben akár éjszakai, fáklyás túráre is be lehet fizetni, de országszerte lehet, világörökségi védelem alá vont egykori börtöntelepeket találni. (Erről bővebben itt olvashattatok). Aki esetleg szeretne a témában jobban elmélyedni, az akár meg is szállhat egy börtönből lett szállodában.

If vára Marseille közelében

San Francisco egyik turistalátványossága az Alcatraz
2. Koncentrációs táborok, munkatáborok - már a 20. század történelménél járunk, amikor az egykori haláltáborokat látogatjuk. Talán a leghírhedtebb, az Auschwitz-Birkenau-i tábor Lengyelországban, Krakkó közelében található, a sok-sok németországi (Buchenwald, Dachau) mellett a náci birodalom koncentrációs táborai látogathatóak Belgiumban, Hollandiában, Ausztriában, Csehországban, Franciaországban, sőt Észtországban is. De munkatáborok nem csak a Harmadik Birodalomban voltak - többek között a kommunizmusban is éltek ezzel a fogvatartási módszerrel. Itthoni példa Recsk - az egykori munkatábor 1950-53 között működött, bezárásakor szinte teljesen ledózerolták. A ma látogatható emlékhelyet 1996-ban avatták fel, helyreállítva néhány épületet.

Az Auschwitz-Birkenau-i tábor bejárata
3. Rabszolgatelepek - Afrika nyugati partjain kb. 30 erődszerű épület őrzi az egykori rabszolgakereskedelem emlékét. Ghána és Szenegál partjainál ezekben a jól őrzött börtönökben őrizték a tengerentúli útra váró rabszolgákat. Sokuk már csak romokban látható, néhányuk panzióként üzemel, az egyik a ghánai kormány székhelye, pár pedig turistalátványosságként, múzeumként üzemel. Ilyen például a világörökségi védelem alatt alló Elmina (ez a legrégebbi) és a Cape Coast Castle. (Képgaléria a témában innen nyílik).
4. Katasztrófahelyszínek - legújabb korunk terméke! A legigazibb katasztrófaturista természetesen a katasztrófa után azonnal elutazik, és azon melegében fotózza a romokat és a sérülteket, a kevésbé igaziak később teszik tiszteletüket. Így lett népszerű úticél Giglio szigete is. A terrortámadás 10. évfordulóján nyílt meg a WTC romjain az emlékmúzeum (National September 11 Memorial and Museum), 1954 óta van emlékhelye a hiroshimai atombomba halálos áldozatainak.

Ground Zero
5. Csatahelyszínek - Ide talán még azok az érzékeny lelkű utazók is ellátogatnak, akik alapvetően kerülik a fájdalmas dolgokat nyaralás alatt (én is ilyen vagyok). Egy szép rét, táj, néhány emléktábla, ágyú, esetleg kopjafa emlékeztet a csatára, ami rendszerint elég régen volt ahhoz, hogy maximum a dédapánk emlékezzen rá. Az Egyesült Államokban Gettysburg mellett található az a helyszín, ahol észak dél ellen vívta egyik sorsdöntő és egyúttal legvéresebb csatáját - ma népszerű kirándulóhely. Hawaii-on még ma is látható a japánok által elsüllyesztett hajó, a USS Arizona - két szörfözés között évi egymillió látogató keresi fel. A tervek szerint 2017-re készül el Franciaország izgalmas témaparkja, a Napoleanland. A francia császár tiszteletére épített szórakoztató park Párizstól délre, a Montereau-i csata helyszínen épül. Megismerhető lesz Napóleon élete és a híres csaták is, de - egy igazi témaparkhoz illően - lesz itt hotel, étterem és sok-sok üzlet is. Így is lehet a háborúkra emlékezni. Aki Szlovéniában pihen/raftingel nem tudja kikerülni a Soca (Isonzó) mentén a 1. világháború emlékeit. Föld alatti bunkerek, temetők, emléktáblák - és mindez egy helyen, a kobaridi 1. világháborús múzeumban. Persze belföldön is találni ilyen emlékhelyeket: Mohács, Pákozd, Muhi.

Szlovénia, 1. világháborús emlékhely
5. Sorozatgyilkosok nyomában - Londonban Hasfelmetsző Jack nyomában sétálgathatunk, de van aki egyenesen listát írt London legizgalmasabb, véres helyszíneiből. Lehet szellemeket keresni Edinburghban, de külön városnézésen ismerhetjük meg a mindig vidám Párizs leszomorúbb pillanatait is. Sőt olyan, számunkra talán kevésbé izgalmas úti cél, mint Milwaukee sem marad le a témában: 90 perces városnézésen a sorozatgyilkos Jeffrey Dahmer legkevésbe sem vidám tetteinek nyomába eredhetnek a turisták.
Ti szeretitek a "sötét" utakat? Hova látogatnátok el? Merre jártatok, ami kimaradt a fenti felsorolásból?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.