Kicsit hosszú szünet után itt a belföldi ajánló rovat újabb epizódja. Ebben a sorozatban olyan magyarországi városokat mutatok be, melyek a jelenlegi szálláshelystatisztikában ugyan hátul szerepelnek, de látnivalóban és programban semmivel sem kínálnak kevesebbet, mint előkelőbb helyezést elért társaik.
Ilyen Kecskemét is - Bács-Kiskun megye székhelye Budapesttől mintegy 45 km-re 90 km-re délre fekszik, ez a Duna-Tisza közének központja. A várost már 1368-ban városként említik: fontos kereskedelmi útvonal mentén feküdt, vámszedő- és vásározóhely volt.
A város leghíresebb látnivalói gyönyörű szecessziós épületei: a városházát maga Lechner Ödön tervezte, 1893-97 között épült. Dísztermében Székely Bertalan freskói találhatóak. A homlokzat közepén harangjátékot helyeztek el, mely napközben minden egész órakor zenél.
A város másik jól ismert szecessziós épülete a Cifra Palota, melyet Márkus Géza tervezett 1902-ben. Az épületben eleinte lakások, üzletek kaptak helyet, a díszes homlokzatú épület 1983 óta múzeum: a Kecskeméti Képtár otthona.
A belváros egyik meghatározó épülete a romantikus stílusú evangélikus templom, melyet Ybl Miklós tervezett. A copf stílusú Nagytemplom vagy Öregtemplom tornya 73 méter magas, ez Kecskemét legmagasabb épülete. Erkélye nyaranta látogatható, érdemes innen vetni egy pillantást a város látképére. A Szent Miklós templom Kecskemét legrégibb épülete - a 13. század végén épült, de azóta természetesen többször is átépítették és átalakították. Az egykori, mór stílusú zsinagóga ma a Tudomány és Technika Háza: kiállítóterem, konferenciaközpont, esetenként koncerteknek is helyet ad.
A város híres szülöttje Kodály Zoltán - Kecskeméten működik a méltán világhírű Kodály Zoltán Zenepedagógia Intézet, mely 1975 óta tanítja Kodály módszere szerint zenére a világ minden tájáról érkező hallgatókat.
Kisgyermekes nyaralók számára jó program lehet a Kecskeméti Vadaskert, mely ugyan az ország legkisebb állatkertje, mégis sokféle érdekes és egzotikus állatnak ad otthont (van oroszlán, szibériai tigris, antilop, sokféle hüllő és madár, sőt Magyarországon csak itt látható petymeg és hím mandrill). Nyaranta pedig a hat medencével és hat csúszdával rendelkező termálfürdő és strand várja a felfrissülni vágyókat.
Kecskemét és környéke kedvelt úticél a külföldi turisták körében: a tanyavilág fogadói és csárdái előtt szezonban sorokban állnak az autóbuszok - pálinkával, pogácsával várják a lovasprogramra, gulyáslevesre érkező csoportokat. Nem kell azonban megijedni a tömegturizmustól: a kisebb panziókban kiváló lehetőség nyílik a lovasturizmusra, a tanyavilág biogazdaságait az ökoturisták és a minőségi zöldség-gyümölcsökre vágyók látogatják.
A zöldturisták másik úti célja az 1975-ben alapított Kiskunsági Nemzeti Park, melynek összterülete 48 000 hektár: ide tartoznak a Duna-völgy szikes pusztái, tavai, a Duna-Tisza közi homokhátság homokbuckái, homokos pusztái, mocsarai, az Alsó-Tiszavidék holtágai és ártéri erdői, a Bácska homokbuckái és dunavölgyi löszpartjai. A nemzeti park a természeti szépségein túl kultúrtörténeti érdekességeket is rejt: Tiszaalpáron Árpád-kori falu rekonkstruált mása, Bugacon Pásztormúzeum látható. A nemzeti park egyes területei egészen a szerb határig húzódnak!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Balogh Zsolt · http://vonattal-termeszetesen.blog.hu/ 2015.11.05. 00:08:43
Néhány további látnivaló a blogomon: vonattal-termeszetesen.blog.hu/2015/06/15/vonattal_kecskemetre
Fotósképző · fotoskepzo.hu 2015.11.05. 01:19:27
És igen, Kecskemét jó hely, sokkal jobb, mint ez a poszt a műemlékek alapján beállítja.