Elkezdtem összeállítani az idén világörökségi védelem alá került helyszínek listáját és közben az jutott eszembe, hogy tulajdonképpen igen keveset tudunk a Világörökség létrejöttéről és működéséről. Ez a poszt most erről szól, a kicsit talán száraz, de egyáltalán nem hosszú szöveg végén pedig egy rövid lista arról, hogy mely városok, természeti és épített szépségek kerültek be először a világörökségek közé.
A világörökségi rendszer létrejöttét közvetve az asszuáni gát építésének köszönhetjük. 1959-ben az egyiptomi kormányzat a gát megépíte mellett döntött - ezzel azonban az Abu Szimbel-i templomok víz alá kerültek volna. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO világméretű kampányba kezdett, így a templomcsoport az eredeti elemek szétvágásával és átszállításával egy magasabban fekvő helyen újjáépült. A siker további hasonló kampányokhoz vezetett, majd 1965-ben létrehozták a Világörökségi alapot, végül 1972-ben a részletesen kidolgozott indítványt a stockholmi ENSZ konferencián fogadták el. Mára 190 ország csatlakozott az egyezményhez.
A világörökségi helyszínek olyan kulturális vagy természeti szempontból egyedinek számító értékek, melyet az UNESCO keretén belül működő Világörökségi Bizottság (World Heritage Committee) az általa igazgatott Világörökség Programba felterjesztett. A program célja az emberiség kulturális és természeti örökségének védelme, azok nyilvántartásba vétele.
A listára kerüléshez a helyszínnek meg kell felelni a 10 világörökségi kritériumok valamelyikének - a kulturális helyszínekre 6, a természeti értékekre 4 ilyen kritérium van. A világörökségi helyszínekre az adott országok javaslati listát készítenek - ez egyfajta leltár arról, hogy saját határaikon belül miket tartanak világörökségi címre érdemesnek. Világörökségnek csak olyan helyszínt lehet jelölni, mely szerepel az adott ország javaslati listáján. A benyújtott felterjesztésekről évente egy alkalommal döntenek - a pályázatok értékelését két független szervezet végzi.
Jelenleg 1007 világörökségi helyszínt tartunk nyilván 161 országban. Ezek közül 779 kulturális, 197 természeti és 32 vegyes besorolású világörökség van. A legtöbb világörökség helyszín (50) Olaszországban található. Eddig két helyszín került le a listáról: területcsökkentés miatt az ománi Oryx Vadrezervátum 2007-ben, illetve Drezda, melynek városképét egy négysávos híd építése miatt 2009-ben törölték a világörökségek közül. A világörökségek közül 46-t tartanak nyilván veszélyeztetett helyszínként (közötte 27 kulturális és 19 természeti értéket).
A világörökségi címeket először 1978-ban osztották ki, 7 ország 12 helyszíne került be a listába: Németországból az aacheni katedrális, Ecuadorból a Galapagos-szigetek és Quito városa, Lengyelországból Krakkó városa és Wieliczka sóbányái, Szenegálból a Gorée-sziget, Etiópiából Lalibela középkori templomai és a Simien Nemzeti Park, Kanadából a L’Anse aux Meadows Nemzeti Emlékhely és a Nahanni Nemzeti Park, az Egyesült Államokból az arizonai Mesa Verde és Yellowstone Nemzeti Park. (A helyszín nevére kattintva a World Heritage Convention leírásához juthattok).
Az egyik első: Mesa Verde, USA
és egy másik: Krakkó történelmi központja
Hamarosan következnek az idén listára került helyszínek, a megszokott, kontinensenkénti bontásban!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.